Guvernul a aprobat noi măsuri de prevenire și atenuare a impactului crizei energetice
Chişinău, 24 aug. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat astăzi noi măsuri de prevenire și atenuare a impactului crizei energetice în caz de limitare a furnizării gazelor naturale și pregătirea pentru sezonul de încălzire 2022-2023, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Scopul proiectului constă în identificarea și realizarea în termeni utili a măsurilor de prevenire și de atenuare a impactului unei posibile crize energetice asupra prețurilor și securității aprovizionării cu energie a Republicii Moldova. Astfel, documentul prevede:
- Instituirea Comisiei Guvernamentale de coordonare a măsurilor de prevenire și atenuare a impactului crizei energetice în caz de limitare a furnizării gazelor naturale și pregătire pentru perioada sezonului de încălzire 2022-2023. Din componența acesteia vor face parte reprezentanți ai autorităților și întreprinderilor de profil. Comisia va aproba decizii operative, în caz de necesitate, pentru asigurarea consumatorilor cu energie, precum ar fi facilitarea procesului de aplicare a prevederilor Planului și elaborarea propunerilor pentru a fi înaintate Comisiei pentru Situații Excepționale;
- Aprobarea măsurilor necesare în vederea prevenirii și atenuării impactului în caz de limitare a furnizării gazelor naturale. Acestea vizează buna organizare a gestionarilor consumatorilor de energie și a sistemelor de alimentare cu energie termică și electrică, în special: accelerarea implementării programelor de eficientizare a consumului de energie; întreprinderea acțiunilor necesare pentru facilitatea importului de materie primă pentru producerea biocombustibililor solizi; identificarea măsurilor de aplicare a facilităților fiscale pentru promovarea surselor de energie regenerabilă și a eficienței energetice; întreprinderea măsurilor de asigurare a necesarului de lemne de foc pentru sezonul de încălzire 2022-2023 etc.
- Aprobarea a 27 de măsuri pentru reducerea și atenuarea impactului unei potențiale crize a gazelor, în conformitate cu 3 scenarii cu probabilități de limitare a furnizării gazelor naturale în proporție de 35%, 50% sau 100%.
- Primele 5 măsuri de reducere se aplică în mod obligatoriu, indiferent dacă vor exista sau nu limitări de livrare a gazelor naturale. Următoarele se vor aplica gradual, în funcție de scenariul real de limitare al furnizărilor de gaze. Printre acestea se numără: reducerea cu 10 % a temperaturii agentului termic livrat în sistemele de alimentare centralizată cu energie termică; trecerea SA „Termoelectrica” (CET Sursa 1) la combustibil alternativ (păcură); utilizarea stocurilor de gaze naturale din rețelele de transport naționale; utilizarea stocurilor strategice de gaze naturale disponibile etc.
Proiectul a fost coordonat cu autoritățile interesate, întreprinderile din domeniul energetic, inclusiv cu reprezentanți ai societății civile, propunerile şi sugestiile cărora au fost luate în considerare.
Foto: Guvern
Agenții economici din regiunea transnistreană continuă să exporte preponderent pe piața Uniunii Europene
„Biblioteca de sub brad”, ediția a patra: Au fost colectate circa 8000 de cărți
Președinta Maia Sandu a participat la inaugurarea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene
Șefa statului, Maia Sandu, va participa la deschiderea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene
655 diplome de model neutru au fost apostilate de către autoritățile competente ale Republicii Moldova pe parcursul ultimilor 8 ani
Președinta Maia Sandu, la trecerea dintre ani: „Să avem grijă unii de alții și să avem grijă de țară. Sunt cele mai prețioase lucruri”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu veteranii de război din Republica Moldova
Evoluția parcursului de integrare europeană al Republicii Moldova, discutată cu noii ambasadori ai Germaniei și Chinei
Președinta Maia Sandu: Trebuie să mergem înainte cu măsuri mai ferme, astfel încât să avem o justiție integră și eficientă, iar combaterea corupției să producă rezultate.
Declarațiile Președintei Maia Sandu în cadrul briefingului privind domeniul justiției
Sesiunea de toamnă 2025 a Parlamentului se încheie pe 31 decembrie
40 de copii din diasporă au participat la Programul „DOR de Tradiții”, ediția de iarnă 2025
Guvernul îmbunătățește mai multe servicii sociale pentru vârstnici, persoane cu dizabilități și alte categorii de beneficiari
Guvernul va oferi granturi de până la 1,5 mil. de lei pentru întreprinderile mici și mijlocii care vor să devină mai eficiente energetic
VIDEO// Ministerul Educației promovează inovația digitală în școli: 70 de învățători au fost instruiți să folosească roboți educaționali și ochelari VR
Peste 20 de străini au primit refuz de intrare în Republica Moldova în ultimele 24 de ore
Drumurile naționale sunt practicabile: 59 de tone de sare au fost împrăștiate noaptea trecută
Ce se ascunde sub gheața din Antarctica? O nouă hartă dezvăluie lumea ascunsă a munților și lacurilor de pe continentul înghețat
Credincioșii serbează Ajunul Bobotezei și merg la biserici după Agheasma Mare
Tineri din Moldova și Norvegia au vizitat Parlamentul
Satoshi va reprezenta Republica Moldova la Eurovision
Copila de nouă ani, lovită de o ambulanță la Basarabeasca, a fost adusă în comă la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău
Moldovenii își aleg în această seară reprezentantul la Eurovision 2026
Indonezia: Un avion ATR al Indonesia Air, cu 11 persoane la bord, a dispărut de pe radar
VIDEO// Sensul giratoriu de la Peresecina a fost redeschis după reparații
Relațiile dintre Republica Moldova și Regatul Unit marchează 34 de ani
Ministerul Afacerilor Externe condamnă pătrunderea pe teritoriul Republicii Moldova a unei drone de origine rusă: „Orice dronă rusească pe teritoriul Moldovei reprezintă o amenințare la adresa securității naționale”
Poliția: Drona găsită pe malul unui iaz din Telenești este de tip Gerbera și nu conținea explozibil
O delegație de negociatori ucraineni a sosit în Statele Unite pentru discuții
Apa sfințită va ajunge la enoriași. Peste 80 de tone de apă potabilă vor fi livrate gratuit de Bobotează la bisericile din capitală