
Japonia este deschisă să ajute Republica Moldova în atragerea investițiilor străine
Chişinău, 27 sep. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit astăzi, la Tokyo, cu președintele Organizației Japoneze pentru Comerț Exterior (JETRO), Nabuhiko Sasaki, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Părțile au abordat subiecte ce țin de evoluția relațiilor economice dintre cele două state și au analizat oportunitățile de extindere a activităților comerciale, subliniind importanța investițiilor strategice pentru creșterea economiei și crearea locurilor de muncă bine plătite.
În discuții, șefa Executivului a apreciat asistența oferită țării noastre din partea Guvernului japonez, exprimând deschiderea autorităților de la Chișinău de a extinde cooperarea în domeniul investițional, în vederea modernizării țării noastre și dezvoltării unei economii de piață bazate pe valori comune, precum concurența liberă.
„Avem deja istorii de succes ale investițiilor japoneze pe piața Moldovei, însă ne dorim să explorăm la maxim potențialul de colaborare cu companiile nipone. Rămânem concentrați, în continuare, pe crearea unui mediu de afaceri predictibil, favorabil investițiilor și stabilirea contactelor reciproc avantajoase între asociațiile de business din țările noastre”, a subliniat Natalia Gavrilița.
De asemenea, oficialii au vorbit despre facilitarea importurilor de produse moldovenești pe piața niponă și posibilitatea acordării de către Republica Moldova a unui regim preferențial la importul produselor agro-alimentare cu potențial înalt pe piața niponă, în mod special al vinurilor.
La rândul său, Nabuhiko Sasaki a reiterat că JETRO este deschisă să ajute Moldova în realizarea obiectivului de creștere a numărului de investitori, menționând, în același timp că oficiul JETRO din România este gata să susțină viziunea Guvernului de la Chișinău și acțiunile întreprinse pentru dezvoltarea și atragerea investițiilor străine.
Părțile au discutat și despre criza energetică, ce are un impact puternic la nivel global – prețul la energie a atestat o creștere și în Japonia. În acest sens, a fost apreciat efortul Republicii Moldova de a diversifica resursele energetice, așa cum o face și partea niponă.
Prim-ministrul Natalia Gavrilița efectuează, în perioada 26-28 septembrie, o vizită la Tokyo, pentru a participa la funeraliile fostului premier, Shinzo Abe.
Foto: Guvern
Maia Sandu va susține un discurs în plenul Parlamentului European despre apărarea democrației
Banca Mondială va acorda un grant pentru dezvoltarea durabilă a râului Nistru
Fermierii locali vor deveni mai rezilienți cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și al Republicii Cehe
Premierul Dorin Recean, în dialog cu Marta Kos, comisara europeană pentru Extindere: „Uniunea Europeană constată progresele semnificative realizate de Republica Moldova în domeniul reformelor”
Misiunea preelectorală a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, în vizită la Parlament
Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine
Președinta Maia Sandu a discutat cu Comisara Europeană pentru Extindere, Marta Kos, despre procesul de aderare la UE și proiectele care se realizează prin Planul de Creștere
Premierul Dorin Recean după ce compania Wizz Air a anunțat șase rute noi: „Cetățenii noștri pot călători mai ușor, iar diaspora are mai multe posibilități de a reveni acasă”
Președinta Maia Sandu, la Salonul Internațional de Carte Bookfest Chișinău: „Vă îndemn să vizitați Bookfest, să citiți și să puneți în brațele copiilor multe cărți - astfel, ei vor crește liberi”
Audieri publice: Comisia de Evaluare a Judecătorilor examinează trei cazuri noi
Alegeri parlamentare 2025
Buletinele de vot pentru diaspora, tipărite și pregătite pentru distribuție
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Lacul Beleu, văzut prin obiectivul fotoreporterului Andrei Mardari
Prim-ministrul Dorin Recean, la deschiderea celei de-a zecea ediții a Moldova Business Week: „Obiectivul nostru este de a pune Moldova pe harta economică regională”
Meteorologii anunţă pentru marţi vreme stabilă și temperaturi plăcute de toamnă
Trei micro-regiuni economice vor beneficia de sprijin financiar și tehnic pentru dezvoltare
Douăsprezece orașe din Republica Moldova, mai pregătite pentru situații de urgență, cu sprijinul UE
Alimentația gratuită în școli: majoritatea instituțiilor de învățământ oferă elevilor mâncare caldă în cantine, anunță MEC
Președinta Maia Sandu a vizitat Centrul de Excelență în Energetică și Electronică, renovat cu sprijinul partenerilor europeni
Drumarii la Moldova Business Week 2025: „Investițiile în infrastructura rutieră, fundamentale pentru dezvoltarea economică durabilă a R. Moldova”
Actorul român Constantin Chiriac a lansat la Chișinău volumul „Cultură și credință”: sinteze ale frământărilor și revelațiilor teatrale de la Sibiu
Un nou model de colaborare între instituțiile de învățământ profesional tehnic și mediul de afaceri, testat în Republica Moldova și Ucraina
Președinta Maia Sandu: Kremlinul vrea să „captureze Moldova”, folosește preoți și boți pentru a influența alegerile din 28 septembrie
Biroul Relații cu Diaspora lansează ediția de iarnă a Programului „DOR de Tradiții”
Școlile din Beijing introduc un curs general de educație privind inteligența artificială
UE pregătește noi restricții pentru turiștii și diplomații ruși