ro

 

Oficial
11 August, 2026 / 05:27
/ 30 Iulie, 2026

Legislația privind supravegherea firmelor de investiții a fost armonizată cu normele UE

Legislația care reglementează activitatea societăților de investiții ce prestează servicii pe piața de capital a fost armonizată cu legislația europeană. Parlamentul a votat în lectura a doua proiectul de lege privind supravegherea prudențială a firmelor de investiții.

Documentul, elaborat de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF), are drept scop consolidarea cadrului normativ aferent pieței de capital. Inițiativa ține cont de recomandările Comisiei Europene de a continua armonizarea cadrului normativ cu acquis-ul comunitar și transpune mai multe directive și regulamente ale Uniunii Europene. Autorii menționează în nota de fundamentare că alinierea deplină la acquis-ul UE va consolida stabilitatea pieței de capital, va îmbunătăți protecția investitorilor și va eficientiza supravegherea prudențială.

Proiectul de lege stabilește norme privind principiile și particularitățile supravegherii prudențiale a firmelor de investiții și a grupurilor acestora. Prevederile propuse se mai referă la cerințele de capital inițial aplicabile firmelor de investiții, la măsurile administrative și sancțiunile aplicabile în caz de nerespectare, precum și la asigurarea transparenței în procesul de supraveghere.

Prevederile se vor aplica firmelor de investiții supravegheate de CNPF. În cazul instituțiilor de credit care desfășoară activitate pe piața de capital, supravegherea prudențială va fi exercitată de Banca Națională a Moldovei.

Potrivit documentului, vor fi majorate nivelurile de capital inițial necesar pentru autorizarea firmelor de investiții. Astfel, în cazul societăților licențiate să tranzacționeze pe cont propriu sau să furnizeze servicii de subscriere, capitalul se va majora de la 300 000 de euro la 750 000 de euro. Totodată, capitalul minim pentru societățile de investiții care nu tranzacționează pe cont propriu și nu implică custodia activelor va crește de la 50 000 de euro la 75 000 de euro. În acest context, proiectul de lege prevede dispoziții tranzitorii menite să asigure o implementare graduală și să evite perturbări esențiale în activitatea societăților de investiții nebancare până la intrarea în vigoare a documentului.

În Republica Moldova sunt înregistrate 12 societăți de investiții, dintre care 7 sunt bănci, iar 5 sunt societăți de investiții nebancare. Majoritatea oferă servicii limitate, cu accent pe executarea ordinelor privind instrumentele financiare și consultanță. În prezent, nicio societate de investiții din țară nu operează un sistem multilateral de tranzacționare și nu desfășoară activități semnificative de tranzacționare pe cont propriu sau de subscriere de instrumente financiare.

Legea va intra în vigoare la data de 1 iunie 2027, cu excepția unor prevederi care se vor aplica la data aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Totodată, la data intrării în vigoare a legii, vor fi abrogate prevederile din Legea privind piața de capital referitoare la cerințele de adecvare a capitalului și la încetarea activității pe piața de capital a administratorilor fiduciari.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Un parc fotovoltaic de 30 MW, cu sistem de stocare de 60 MWh, va fi construit la Vadul lui Vodă

/ Acum 5 zile

Sistemul de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat, în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare

/ Acum 5 zile

Șefa statului a numit-o pe Liliana Vițu în funcția de directoare a Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții la APEX Maths Chișinău

/ Acum 6 zile

Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului

/ Acum 6 zile

Guvernul va pune la dispoziția localităților amalgamate 6,5 miliarde de lei. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Banii sunt disponibili. Acum este important ca primăriile să finalizeze procesul de amalgamare și să pregătească proiecte clare, m

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu i-a conferit „Ordinul Onoarei” ambasadorului Regatului Țărilor de Jos, Fred Duijn, la încheierea mandatului

/ Acum 7 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže

/ Acum 7 zile

Premierul Vasile Tofan a discutat cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”

/ Acum 7 zile

Noi măsuri pentru asigurarea securității energetice și protejarea resurselor de apă, aprobate de CNMC

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan, în dialog cu reprezentanții organizațiilor și agențiilor internaționale din Republica Moldova

/ 31 Iulie, 2026

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii

/ 31 Iulie, 2026

Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz

 


 
/ Acum 13 ore

Economii de peste 13 milioane de euro pentru cetățeni și antreprenori, în zece luni de la conectarea la SEPA

/ Acum 14 ore

Energocom a rezervat necesarul de electricitate pentru astăzi: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie mai scumpă, în special în orele de vârf”

/ Acum 14 ore

FOTO // Luptătorii moldoveni de greco-roman au câștigat clasamentul pe echipe la turneul de la București

/ Acum 14 ore

Proiectele de asistență în beneficiul locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu reprezentanta rezidentă a PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova

/ Acum 14 ore

Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică

/ Acum 15 ore

Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză

/ Acum 15 ore

Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie

/ Acum 15 ore

Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius

/ Acum 15 ore

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova

/ Acum 15 ore

FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”

Vezi mai multe