
Maia Sandu: Corupția din sistemul judecătoresc este un pericol major pentru securitatea statului, iar lucrurile trebuie să se schimbe radical
Chişinău, 28 mai. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis joi un mesaj corpului judecătoresc din Republica Moldova în cadrul ședinței Consiliului Superior al Magistraturii, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.
Șefa statului i-a atenționat pe judecători că fenomenul corupției din sistemul judecătoresc este un pericol major pentru securitatea statului, iar lucrurile trebuie să se schimbe radical.
Președintele le-a amintit membrilor CSM despre faptul că asigurarea integrității judecătorilor este prioritară pentru sistem, dar și pentru societate. În context, șeful statului s-a referit la mai multe exemple de daune grave, cauzate statului și cetățenilor de către magistrații corupți ce pronunță hotărâri ilegale. „Aceste daune se măsoară în sute de condamnări la CEDO, cu prejudicii de zeci de milioane de euro plătite de cetățeni, în investiții de sute de milioane ratate, în bani și proprietăți publice delapidate”, a accentuat Maia Sandu.
Vorbind despre problemele cronice ale sectorului judecătoresc, președintele Republicii Moldova și-a exprimat regretul că, de zeci de ani, acesta nu găsește soluții pentru eliminarea persoanelor și a practicilor corupte - de facto, nu dorește să se curețe din interior. „Am auzit justificări, dar și propuneri de soluții, cum ar fi implicarea mai activă a SIS și a Procuraturii pentru probarea cazurilor de corupție sau competențe suplimentare pentru CSM în evaluarea și verificarea activității judecătorilor. Am convenit că membrii CSM vor prezenta propuneri de modificări legislative pentru curățarea sistemului judecătoresc în termen de 30 de zile”, a menționat șefa statului.
În cadrul discuțiilor, președintele Maia Sandu le-a spus magistraților că va insista în continuare pe evaluarea externă ca instrument de curățare a corpului de judecători. „Justiția va fi independentă numai atunci când din sistem vor fi excluși magistrații ce se conduc nu de lege, ci de indicațiile primite de la persoanele cu interese mari din business și politică. O justiție independentă, eficientă, compusă din judecători ghidați de lege este prioritară pentru a învinge corupția și a întoarce statul Republica Moldova cetățenilor”, a concluzionat președintele țării.
Maia Sandu va susține un discurs în plenul Parlamentului European despre apărarea democrației
Banca Mondială va acorda un grant pentru dezvoltarea durabilă a râului Nistru
Fermierii locali vor deveni mai rezilienți cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și al Republicii Cehe
Premierul Dorin Recean, în dialog cu Marta Kos, comisara europeană pentru Extindere: „Uniunea Europeană constată progresele semnificative realizate de Republica Moldova în domeniul reformelor”
Misiunea preelectorală a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, în vizită la Parlament
Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine
Președinta Maia Sandu a discutat cu Comisara Europeană pentru Extindere, Marta Kos, despre procesul de aderare la UE și proiectele care se realizează prin Planul de Creștere
Premierul Dorin Recean după ce compania Wizz Air a anunțat șase rute noi: „Cetățenii noștri pot călători mai ușor, iar diaspora are mai multe posibilități de a reveni acasă”
Președinta Maia Sandu, la Salonul Internațional de Carte Bookfest Chișinău: „Vă îndemn să vizitați Bookfest, să citiți și să puneți în brațele copiilor multe cărți - astfel, ei vor crește liberi”
Prim-ministrul Dorin Recean, la deschiderea celei de-a zecea ediții a Moldova Business Week: „Obiectivul nostru este de a pune Moldova pe harta economică regională”
Meteorologii anunţă pentru marţi vreme stabilă și temperaturi plăcute de toamnă
Trei micro-regiuni economice vor beneficia de sprijin financiar și tehnic pentru dezvoltare
Douăsprezece orașe din Republica Moldova, mai pregătite pentru situații de urgență, cu sprijinul UE
Alimentația gratuită în școli: majoritatea instituțiilor de învățământ oferă elevilor mâncare caldă în cantine, anunță MEC
Președinta Maia Sandu a vizitat Centrul de Excelență în Energetică și Electronică, renovat cu sprijinul partenerilor europeni
Drumarii la Moldova Business Week 2025: „Investițiile în infrastructura rutieră, fundamentale pentru dezvoltarea economică durabilă a R. Moldova”
Actorul român Constantin Chiriac a lansat la Chișinău volumul „Cultură și credință”: sinteze ale frământărilor și revelațiilor teatrale de la Sibiu
Un nou model de colaborare între instituțiile de învățământ profesional tehnic și mediul de afaceri, testat în Republica Moldova și Ucraina
Președinta Maia Sandu: Kremlinul vrea să „captureze Moldova”, folosește preoți și boți pentru a influența alegerile din 28 septembrie
Biroul Relații cu Diaspora lansează ediția de iarnă a Programului „DOR de Tradiții”
Școlile din Beijing introduc un curs general de educație privind inteligența artificială
UE pregătește noi restricții pentru turiștii și diplomații ruși
Percheziții în centrul țării. Polițiștii au depistat mai multe arme la domiciliul a doi bărbați din Orhei
Republica Moldova a lansat Harta Interactivă a Investițiilor, care prezintă oportunitățile de dezvoltare a afacerilor în fiecare regiune a țării
Alegeri parlamentare 2025
CEC: De astăzi, alegătorii pot solicita votarea cu urna mobilă