Republica Moldova își acoperă în totalitate consumul intern de ouă și are o creștere record a exporturilor către Uniunea Europeană
Exportul de ouă de găină pentru consum pe piața Uniunii Europene a atins aproape 11 milioane de bucăți în prima jumătate a anului 2025. Este o creștere semnificativă, după obținerea, de către Republica Moldova în 2023, a dreptului de a exporta ouă pe piața comunitară.
Astfel, numărul de ouă exportate pe piața europeană a crescut de la 9000 de bucăți în 2024 până la 10.777.060 la 1 iulie 2025.
În același timp, a sporit și volumul de ouă livrat pe piața non-UE. Dacă în anul 2022 au fost exportate 6.421.680 ouă, în primele 6 luni ale anului curent, numărul acestora aproape s-a dublat, până la 12.229.560 de bucăți.
Pe de altă parte, a crescut și producția de ouă pentru suplinirea necesarului pe piața internă, ceea ce a dus la o diminuare importantă a importului de ouă. Volumul ouălor importate a scăzut de peste 20 de ori în ultimii patru ani. Dacă în 2022, Republica Moldova importa 18.280.800 de ouă, în acest an, au fost aduse doar 868.160 de bucăți.
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta de ouă de consum (categoria A) pe piața Uniunii Europene în 2023, primul lot fiind livrat pe piața comunitară în luna octombrie 2024.
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026
Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”
Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs
Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale
La datorie în Noaptea Învierii: salvatorii și pompierii au intervenit în 67 de misiuni în ultimele 24 de ore
Alegeri decisive în Ungaria: cetățenii sunt așteptați la urne pentru a alege viitorul parlament
Peste 55 de mii de traversări la frontieră, în ajun de Paști
Negocierile de la Islamabad dintre SUA și Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord
VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Fie ca Lumina Învierii să ne aducă liniște, curaj și o nouă speranță. Să credem în noi și în viitorul țării noastre”
Președinta Maia Sandu felicită cetățenii cu ocazia Învierii Domnului: „În aceste zile luminate, vă îndemn să ne întoarcem către ceea ce contează cu adevărat: credința, speranța și grija pentru cei de lângă noi”
Creștinii ortodocși sărbătoresc Sfintele Paști. Părintele Viorel: „Să căutăm pacea in inima noastră, lumina Învierii să o transmitem tuturor”
Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”
Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”
Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova
Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni
Primele petroliere au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Energeticienii sunt la datorie în perioada sărbătorilor pascale, pentru a asigura funcționarea în condiții de siguranță a sistemului electroenergetic național
ANSP recomandă vigilență pentru reducerea riscului de boli transmisibile în timpul călătoriilor din perioada sărbătorilor pascale
Peste 200 de tineri din Republica Moldova și-au lansat sau dezvoltat afaceri printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană
Prima locomotivă de ecartament european a trecut Prutul pe traseul Fălciu-Cantemir