Aureliu Ciocoi: Vom asigura interimatul Guvernului pentru a continua lucrurile în albia normalității
Chişinău, 20 ian. /MOLDPRES/. Suntem un Guvern interimar şi aduc asigurări că acest Guvern interimar va face tot ce este omenește posibil, în condiţiile actuale deloc ușoare, inclusiv din punct de vedere politic şi mai ales din punct de vedere politic, să continuăm lucrurile în albia normalității şi în strictă conformitate cu cadrul juridic. Vom menține situația sub control până la formarea noului Guvern, căruia o să-i transmitem dosarele şi cheile de la birourile noastre.
Declarația a fost făcută astăzi, în debutul ședinței Guvernului în exercițiu, de către prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi, transmite MOLDPRES.
„Evident că un Guvern interimar nu poate face miracole, însă poate oferi siguranța necesară că lucrurile nu vor degrada în faţa crizelor cu care ne confruntăm. Crize cu care se confruntă nu doar Republica Moldova, ci şi alte stat, doar că situația din ţara noastră se complică şi prin incertitudinea politică”, a estimat premierul interimar.
„Vă îndemn, stimați colegi, îndemn şi cetăţenii țării să spunem un ferm „Da!” stabilității, ordinii, nu haosului şi nu instabilității. Vă îndemn pe toți să fim la maxim de responsabili, să avem răbdare pentru a depăși crizele cu care ne confruntăm şi mă refer nu doar la cea pandemică, dar şi la cea economică care derivă din criza epidemiologică, şi respect”, a spus Aureliu Ciocoi.
„Rog foarte mult respect faţă de ceea ce facem, faţă de oameni, şi aș aprecia enorm dacă acest respect va fi în ambele direcții: respect din partea noastră, precum şi respect pentru echipa care asigură interimatul într-o situație dificilă. Vă îndemn să evităm politica la maxim şi să ne concentrăm exclusiv pe profesionalism. Să fim demni, corecți, să ne facem lucrul sincer, deschis şi onest, până la învestirea unui nou Guvern”, a relevat prim-ministrul interimar al Republicii Moldova, Aureliu Ciocoi.
Ministrul în exercițiu al Afacerilor Externe și Integrării Europene, Aureliu Ciocoi, exercită interimatul șefului Cabinetului de miniștri de la Chişinău, în urma unui decret de numire semnat pe data de 31 decembrie de președintele țării Maia Sandu. Astăzi oficialul a condus prima ședință a Executivului demisionar.
FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”
Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri
UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței
Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”
Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației
R. Moldova deschide negocierile pentru Clusterul „Relații externe”. Mihai Popșoi: „Continuăm să muncim pentru a face parte din marea familie europeană”
Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE. Oleg Ozerov a primit o notă de protest față de încălcarea gravă a suveranității naționale și față de riscurile create pentru securitatea cetățenilor
Republica Moldova pledează pentru accelerarea negocierilor de aderare la UE. Mesajul lui Marcel Spatari la reuniunea COSAC
Franța marchează Ziua Națională
FOTO // Președinta Maia Sandu, de la Paris: ,,Securitatea cetățenilor și a țării este preocuparea noastră cea mai importantă"
Mihai Popșoi: „Planul de Acțiuni al Consiliului Europei reprezintă o investiție strategică în consolidarea democrației și statului de drept”
Jumătate dintre partidele politice nu au depus încă rapoartele financiare. Termenul-limită expiră pe 15 iulie
FOTO // Vasile Tofan desfășoară consultări pentru elaborarea programului de guvernare: discuții cu miniștrii, asociații de profil, societate civilă și fracțiunile parlamentare
VIDEO // Republica Moldova marchează 31 de ani de la aderarea la Consiliul Europei
Igor Grosu: „Deschiderea unui nou grup de capitole de negociere confirmă încrederea UE în Republica Moldova”
VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime
Cotații în creștere pentru euro și în scădere pentru dolar, anunțate de BNM
Deputați din Bundestagul german efectuează o vizită oficială în Republica Moldova
Agenda evenimentelor, joi, 15 iulie
Raportul privind progresele Republicii Moldova în implementarea Agendei 2030, prezentat la ONU
Igor Grosu: „Lista finală a miniștrilor va fi aprobată și anunțată în următoarele zile”
Speakerul Igor Grosu anunță că Parlamentul s-ar putea reuni în sesiune extraordinară în august
Meteorologii prognozează pentru ziua de joi cer variabil și vreme fără precipitații
Vasile Tofan, după consultările cu societatea civilă, sindicatele și patronatele: „Avem nevoie de cooperare și de mai multă productivitate în economie și în instituțiile statului”
Peste 1000 de petiții, înregistrate la CNAM în primele șase luni ale anului. Cele mai multe vizează statutul de asigurat și accesul la servicii medicale
La Kyiv, Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est reafirmă cooperarea regională pentru pace și reziliență comună
Liderii europeni reuniți la Kyiv reafirmă sprijinul pentru Ucraina și susțin accelerarea negocierilor de aderare ale Republicii Moldova la UE
VIDEO // Primul segment de 100 de kilometri al Liniei Vulcănești–Chișinău a fost pus sub tensiune. Dorin Junghietu: „Avansăm în fiecare zi cu testările pentru darea în exploatare a liniei independenței energetice”
Declarația comună de la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit, la Kyiv, cu Președintele Volodymyr Zelenskyy