ro

 

Politică
07 Februarie, 2026 / 04:48
/ 21 Martie, 2025

CEC a prezentat numărul de alegători din localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi

Comisia Electorală Centrală /CEC/ a prezentat informații despre numărul de alegători în cele șase localități din țară unde, la 18 mai 2025, vor avea loc alegeri locale noi pentru funcția de primar și de consilier în consiliul local, transmite MOLDPRES.

Astfel, potrivit datelor din Registrul de Stat al Alegătorilor, conform situației din 21 martie curent, numărul total al cetățenilor cu drept de vot este de 16 757.

La 18 mai 2025 vor avea loc alegeri locale noi pentru funcția de primar în comuna Călugăr (2 227 de alegători), raionul Fălești, comuna Chiperceni (2 600 de alegători), raionul Orhei, satul Talmaza (5 821 de alegători), raionul Ștefan Vodă, comuna Boldurești (2 889 de alegători), raionul Nisporeni și satul Tabani (2 383 de alegători), raionul Briceni, precum și alegeri pentru o nouă componență a consiliului sătesc Temeleuți (837 de alegători), raionul Florești.

Conform CEC, alegătorii care și-au stabilit domiciliul în una din aceste localități după data de 18 februarie 2025, nu vor putea vota la alegerile locale noi din 18 mai 2025. Codul electoral prevede că, în cazul alegerilor locale, termenul înregistrării domiciliului sau reședinței temporare nu poate fi mai mic de 3 luni până la data primului tur de scrutin.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Experiența Statelor Baltice pe drumul spre UE, discutată la Călărași cu autoritățile locale și antreprenori

/ Acum 3 zile

FOTO // Republica Moldova își consolidează dialogul cu Parlamentul European în contextul integrării europene

/ Acum 3 zile

Pe 17 mai 2026 vor avea loc alegeri locale noi în două localități și un referendum de revocare a primarului

/ Acum 3 zile

GALERIE FOTO // Președinții parlamentelor din Statele Baltice, în vizită la Chișinău. Discursuri la ședința solemnă a Legislativului

/ Acum 3 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi: „Așteptarea noastră este de a deveni stat membru cu drepturi depline al Uniunii Europene”

/ Acum 3 zile

INTERVIU MOLDPRES // Ambasadorul Statului Qatar în Republica Moldova, Dr. Turki bin Abdullah Zaid Al-Mahmoud: „Lucrăm la îmbunătățirea modalităților de atragere a investitorilor qatarezi pe piața moldovenească”

/ Acum 3 zile

Lituania reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova. Juozas Olekas: „Determinarea și consecvența Chișinăului consolidează voința politică din capitalele europene”

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului Estoniei: „Republica Moldova a dat dovadă de reziliență și hotărâre remarcabile în calea reformelor și avansarea spre viitorul european”

/ Acum 3 zile

Președinta Saeimei Letoniei, Daiga Mieriņa: „Moldova este un exemplu pentru alte țări candidate la UE. Primul cluster de negocieri trebuie deschis imediat”

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Statele Baltice sunt un exemplu clar că aderarea la UE aduce rezultate concrete pentru cetățeni”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Legislativul se întrunește în ședința de inaugurare a sesiunii de primăvară. Președinții parlamentelor din Statele Baltice vor susține discursuri

/ Acum 4 zile

Estonia va deschide o ambasadă la Chișinău: un nou semnal de sprijin pentru parcursul european al Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Preşedintele Parlamentului, Igor Grosu: „Statele Baltice sunt un reper pentru R. Moldova pe drumul integrării europene”

/ Acum 4 zile

Maia Sandu despre preschimbarea permiselor de conducere fără examene în Franţa: „Statul trebuie să fie alături de cetățeni, oriunde s-ar afla ei”