ro

 

Politică
19 Martie, 2026 / 22:50
/ 10 Februarie, 2021

Codul Electoral ar urma să fie completat cu o secțiune nouă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 feb. /MOLDPRES/. Codul Electoral ar urma să fie completat cu o secțiune nouă - ”particularitățile organizării și desfășurării alegerilor în UTA Găgăuzia”. Comisia juridică, numiri și imunități a Parlamentului a aprobat astăzi raportul la proiectul de lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative, comunică MOLDPRES.

Potrivit documentului, completările ce urmează a fi operate la Codul Electoral reflectă procedura de organizare și desfășurare a alegerilor în Adunarea Populară și a Guvernatorului (Bașkanului) Găgăuziei, autoritatea care asigură aceste alegeri, precum și mecanismul pentru asigurarea interacțiunii Comisiei Electorale Centrale cu Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei în chestiunile ce țin de registrul alegătorilor.

De asemenea, proiectul prevede modificări la Legea privind sistemul unic de remunerare în sfera bugetară, cu includerea nomenclatorului funcțiilor de personal ale Comisiei Electorale Centrale a Găgăuziei.

Punerea în aplicare a proiectului de lege nu necesită alocarea de fonduri suplimentare din bugetul Republicii Moldova. Documentul va fi înaintat spre dezbateri în plenul Parlamentului.

foto: realitatea.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi la conferința Secretariatului Executiv al ICE: „Extinderea UE reprezintă o alegere strategică pentru stabilitatea și prosperitatea continentului”

/ Acum 2 zile

Un grup de deputați efectuează o vizită de studiu la Cartierul General al NATO. Consolidarea securității și stabilității regionale, pe agendă

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Ambasadorul agreat al Rusiei a fost convocat la MAE pentru a oferi explicații despre atacul asupra hidrocentralei de la Novodnistrovsk, care a provocat poluarea râului Nistru

/ Acum 2 zile

Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE: Oleg Ozerov a primit o notă de protest în legătură cu atacul rus asupra Complexului Hidroenergetic „Novodnestrovsk” din Ucraina

/ Acum 3 zile

Parlamentul se întrunește vineri în ședință plenară. Denunțarea Acordului de constituire a CSI, pe ordinea de zi

/ Acum 3 zile

Partidele politice trebuie să depună până la 31 martie rapoartele financiare pentru anul 2025

/ Acum 3 zile

Marta Kos: „Comisia Europeană este pregătită să ofere sprijin Moldovei prin intermediul Mecanismului de protecție civilă al UE în contextul situației de pe râul Nistru”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită de lucru la Bruxelles

/ Acum 3 zile

Cooperarea economică și educațională, discutată de speakerul Igor Grosu cu ambasadorul Indiei

/ Acum 3 zile

Consiliul Europei solicită Republicii Moldova să finalizeze ancheta în cazul expulzării profesorilor turci din 2018

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi va efectua o vizită în Italia

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Războiul Rusiei împotriva Ucrainei are tot mai multe consecințe care ne afectează direct”

/ Acum 5 zile

Autoritățile au adus un omagiu eroilor căzuți în luptele de la Coșnița pentru apărarea independenței țării. Alexandru Munteanu: „Moldova a rămas în picioare datorită curajului celor care au apărat această țară”

/ Acum 6 zile

Speakerul Igor Grosu despre poluarea râului Nistru: „Cetățenii trebuie să cunoască faptul că problema a apărut în urma bombardamentului Rusiei asupra Hidrocentralei din Ucraina”