ro

 

Politică
08 August, 2026 / 14:35
/ 13 Aprilie, 2026

Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”

Schimbarea guvernării de la Budapesta ar putea influența semnificativ parcursul european al Republicii Moldova, susțin experții Valeriu Pașa și Mihai Isac, comunică MOLDPRES.

Valeriu Pașa, expert și președinte al Comunității WatchDog, a menționat că una dintre cele mai importante consecințe ar putea fi deblocarea veto-ului Ungariei privind deschiderea negocierilor oficiale de aderare la Uniunea Europeană pentru Ucraina și Republica Moldova.

„Noul executiv este așteptat să deblocheze veto-ul privind deschiderea negocierilor oficiale UE pentru Ucraina și Moldova, apropiind momentul aderării. Deblocarea ajutorului financiar pentru Ucraina va contribui la stabilitatea regională și la securitatea Republicii Moldova. Acest lucru este foarte important pentru noi, deoarece va apropia momentul în care Republica Moldova poate avansa concret în procesul de aderare la Uniunea Europeană”, a declarat expertul.

În același timp, Pașa subliniază că deblocarea sprijinului financiar pentru Ucraina va contribui la consolidarea securității în regiune.

„Ridicarea blocajului asupra ajutorului financiar destinat Ucrainei va permite acesteia să-și consolideze capacitatea de apărare. Acest lucru înseamnă mai multă stabilitate și securitate, inclusiv pentru Republica Moldova”, a explicat el.

Expertul a menționat și implicațiile geopolitice ale schimbării de putere de la Budapesta, pe care o consideră un eșec pentru Federația Rusă.

„Pentru Kremlin, acest rezultat reprezintă un nou eșec în încercările de influențare a alegerilor din alte state. În aceste condiții, există riscul ca presiunea Rusiei să fie redirecționată către alte procese electorale din regiune”, a avertizat Valeriu Pașa.

El a specificat că schimbările politice din Ungaria pot avea efecte în lanț, atât asupra deciziilor la nivelul Uniunii Europene, cât și asupra echilibrului de securitate din regiune, oferind Republicii Moldova o oportunitate importantă de a avansa pe calea integrării europene.

Expertul a mai precizat că Republica Moldova ar trebui să își consolideze relațiile diplomatice cu Ungaria.

Și expertul în spațiul Mării Negre, Mihai Isac, a menționat pentru Moldova 1 că autoritățile de la Chișinău ar trebui să inițieze contacte cu noua administrație de la Budapesta într-un timp cât mai scurt.

„Este mult prea devreme pentru a vedea în mod clar viziunea politică a unui viitor guvern maghiar față de Ucraina și Republica Moldova. Iar autoritățile de la Chișinău trebuie să fie pregătite pentru orice scenariu, inclusiv cel al decuplării de Ucraina”, a adăugat Isac.

Rezultatele preliminare ale alegerilor din Ungaria 2026 arată că partidul lui Péter Magyar este câștigător. Viktor Orbán recunoaște înfrângerea, după 16 ani la putere.

După numărarea a 98,94% din voturi, Tisza, partidul condus de Péter Magyar, este în frunte cu 138 de mandate, urmat de Fidesz, partidul condus de Viktor Orbán, care are, împreună cu KDNP, 55 de mandate.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat astăzi că este pregătită să lucreze cu câștigătorul alegerilor parlamentare din Ungaria, Péter Magyar, pentru a debloca miliarde de euro din fondurile UE, de îndată ce noul guvern de la Budapesta își va prelua mandatul.

„Vom începe să lucrăm cu guvernul cât mai curând posibil, pentru a face progrese rapide în beneficiul poporului ungar”, a spus von der Leyen.

Ursula von der Leyen și-a exprimat optimismul referitor la sprijinul UE pentru Ucraina, inclusiv la deblocarea unui împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Kiev, împrumut care fusese blocat de guvernul condus de Viktor Orbán.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”

/ Acum 2 zile

Localitățile care au inițiat amalgamarea voluntară urmează să definitiveze procedurile necesare pe parcursul lunii august

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre vizita delegației din Afganistan: „Procedurile de acordare a vizelor au fost respectate întocmai. Nu s-au constatat încălcări ale prevederilor legale”

/ Acum 3 zile

Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern

/ Acum 3 zile

Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni

/ Acum 3 zile

CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS

/ Acum 4 zile

Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”

/ Acum 4 zile

Mihai Popșoi a vizitat Lavra Pecerska din Kiev și a condamnat atacurile Rusiei asupra patrimoniului cultural al Ucrainei

/ Acum 4 zile

Mihai Popșoi, întrevedere cu Andrii Sybiha la Kiev: „Securitatea Republicii Moldova este strâns legată de securitatea Ucrainei”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu președintele Ucrainei despre gestionarea situației hidrologice din bazinul râului Nistru și proiecte comune în infrastructură și energie

/ Acum 4 zile

VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”

/ Acum 4 zile

MAE face precizări privind vizita unei delegații a Ministerului Agriculturii din Afganistan la Chișinău

 


 
/ Acum 20 ore

Militarii Armatei Naționale vor desfășura antrenamente pentru parada consacrată Zilei Independenței

/ Acum 20 ore

Prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan, și prim-ministrul Belgiei, Bart De Wever, au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova.

/ Acum 21 ore

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Forumul Diasporei: „Avem nevoie de fiecare dintre dumneavoastră pentru a construi comunități mai puternice”

/ Acum 21 ore

CNAS organizează o sesiune de informare despre acordarea prestațiilor sociale și serviciile electronice. Cetățenii, invitați să se înscrie la eveniment

/ Acum 21 ore

Pompele transmise de Guvern către Primăria capitalei pentru stația de captarea a apei de la Vadul lui Vodă au fost instalate și puse în funcțiune

/ Acum 21 ore

Copiii din diaspora vor beneficia de noi facilități pentru integrarea în sistemul educațional din Republica Moldova

/ Acum 22 ore

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 22 ore

BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate

/ Acum 22 ore

VIDEO // Șoferii sunt avertizați să respecte restricțiile de circulație pe drumul R3, unde se desfășoară lucrări de reparație

/ Acum 22 ore

Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”

Vezi mai multe