
VIDEO // Igor Grosu: Federația Rusă este un pericol real pentru securitatea Republicii Moldova
Federația Rusă a devenit un pericol real și direct pentru securitatea Republicii Moldova, iar autoritățile de la Chișinău au elaborat și aplică o strategie complexă pentru a contracara amenințările hibride și tentativele de destabilizare. Declarația a fost făcută de președintele Parlamentului, Igor Grosu, într-un interviu acordat Agenției Informaționale de Stat MOLDPRES.
„Trebuie să spunem lucrurilor pe nume: Federația Rusă, prin acțiunile sale, a demonstrat că nu respectă suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova. Pentru prima dată, în Strategia Națională de Securitate, Federația Rusă este menționată explicit ca o amenințare externă, alături de corupția internă”, a afirmat Igor Grosu.
Oficialul a menționat că instrumentele utilizate de Moscova împotriva Republicii Moldova includ: șantajul energetic, embargourile comerciale, sprijinul pentru grupări criminale, dezinformarea, manipularea opiniei publice și finanțarea partidelor proruse. Totodată, el a condamnat prezența ilegală a trupelor ruse în regiunea transnistreană, calificând-o drept o sfidare a suveranității statului.
„Ne-am securizat energetic, am diversificat piețele de export și am îmbunătățit calitatea produselor noastre. Instituțiile noastre sunt astăzi mai pregătite, avem parteneri internaționali care ne ajută inclusiv în domeniul securității cibernetice. Vom contracara orice tentativă de manipulare și corupere a alegătorilor”, a subliniat Grosu.
În contextul alegerilor parlamentare din această toamnă, președintele Parlamentului a precizat că statul a înăsprit legislația electorală și va sancționa dur orice tentativă de fraudare a scrutinului.
„Vor fi trași la răspundere atât cei care dau, cât și cei care primesc bani sau alte foloase pentru vot. Nu vom permite nimănui, niciunui bandit protejat de Federația Rusă, să cumpere alegerile”, a declarat Igor Grosu.
El a reiterat că Republica Moldova își dorește relații bune cu toate statele, inclusiv cu Federația Rusă, dar acestea trebuie să se bazeze pe respect reciproc și pe respectarea dreptului internațional.
Alegeri parlamentare 2025
CEC: Alegătorii își pot verifica și corecta datele din listele electorale până la ziua scrutinului
Şefa CEC, Angelica Caraman: „Buletinele de vot pentru alegerile parlamentare vor fi tipărite integral până la 23 septembrie”
Fost director adjunct al SIS Moldova, reținut la Timișoara sub acuzația de trădare. Operațiune comună SIS–SRI cu sprijin european
Alegeri parlamentare 2025
CEC l-a sancționat pe candidatul Ion Ceban cu avertisment pentru nerespectarea Codului electoral
Europarlamentarul Siegfried Mureșan: „Republica Moldova și starea Uniunii Europene, pe agenda Parlamentului European”
„Nu ratați trenul integrării”: Lecțiile Cehiei pentru Republica Moldova de la fostul negociator-șef în procesul de aderare la UE
Alegeri parlamentare 2025
CEC a început tipărirea buletinelor de vot pentru alegătorii din diaspora
Ambasadorul Republicii Moldova în SUA și-a început oficial mandatul
Șefa statului Maia Sandu merge la Strasbourg înainte ca Moldova să preia Președinția Consiliului Europei
Europarlamentarul Siegfried Mureșan avertizează: Moscova va încerca să influențeze alegerile din Republica Moldova
O nouă unitate de salvatori și pompieri va fi construită la Holercani
Discursul Maiei Sandu în Parlamentul European: Un semnal pentru sprijinul UE în apărarea democrației în Republica Moldova
Republica Moldova și-a prezentat experiența în tranziția verde la conferința Cleantech Days 2025 de la Istanbul
Uniunea Europeană consolidează reziliența democratică a Republicii Moldova prin desfășurarea Echipei de Răspuns Rapid în domeniul Hibrid
R. Moldova și Grecia au semnat un Memorandum de Înțelegere pentru consolidarea cooperării economice în cadrul Planului de Creștere al UE
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a transmis contribuția Republicii Moldova pentru Raportul de Extindere 2025 al Comisiei Europene
Breaking news
Aviația israeliană a atacat în Qatar conducerea Hamas
FILIT revine la Chișinău cu a III-a ediție. Patru zile de literatură, ateliere și spectacole culturale, între 25 și 28 septembrie
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul European
Forumul Economic România – Republica Moldova: Lansarea Indexului Antreprenoriatului Feminin la Chișinău
Premierul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare UE la Chișinău, Iwona Piórko
Alegeri parlamentare 2025
CEC dezminte un video fals despre numărarea voturilor, distribuit de un candidat
Fosta directoare a unui centru de plasament, condamnată la șapte ani de închisoare pentru delapidare
Reuniunea Teatrelor Naționale Românești, ediția a X-a. Petru Hadârcă: „Un Regal Teatral se întâmplă în luna septembrie la Chișinău”
O bombă rusească lansată asupra unui sat din estul Ucrainei a ucis cel puțin 20 de civili