ro
Politică
13 Mai, 2025 / 16:07
/ Acum 6 ore

Igor Grosu în Ungaria: „Este important ca atât în Moldova, cât și România să păstrăm parcursul european”

Speakerul Igor Grosu s-a întâlnit aseară cu comunitatea de moldoveni din Budapesta, Ungaria. El i-a îndemnat pe cei cu cetățenie română să voteze în aceste weekend pentru președintele României. „ Este important ca atât în Moldova, cât și România să păstrăm parcursul european și cel mai important să ne apărăm votul”, comunică MOLDPRES.

Șeful legislativului a menționat că în cadrul întâlnirii a discutat cu membrii comunității despre situația de acasă, despre realizări, dar și despre pașii care urmează.

„La Budapesta avem o comunitate de moldoveni mică, dar voinică. De-a lungul anilor, au reușit să formeze Asociația Moldovenilor și Asociația Studenților – organizații care promovează cu drag tradițiile și cultura noastră: de la Mărțișor și folclor, până la bucătăria autentică moldovenească și multe altele. Moldovenii noștri lucrează și învață aici, dar cu fiecare ocazie revin acasă, pentru că dorul și dragostea de țară rămân puternice”, a spus Grosu.

Președintele Parlamentului a menționat că un exemplu frumos de implicare este Veronica Grigoraș. „ Deși trăiește de mulți ani peste hotare, inima ei bate pentru satul natal Ciuciulea, raionul Glodeni. Mulți o cunosc ca Maria din filmul Tunul de Lemn, dar și ca o femeie activă, dedicată comunității. Veronica, ca și toți cei prezenți la întâlnire, vede viitorul Republicii Moldova în Uniunea Europeană”, a conchis Grosu.

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat în perioada 11-12 mai la Conferința Președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană. Reuniunea a avut loc la Budapesta, fiind găzduită de Parlamentul Ungariei.