ro

 

Politică
26 Martie, 2026 / 08:36
/ 03 Iulie, 2025

Noi reguli pentru funcționari și stagiari au fost votate de Parlament

Parlamentul Republicii Moldova a adoptat astăzi în lectura a doua un proiect de lege care actualizează cadrul normativ privind activitatea funcționarilor publici. Documentul, elaborat de Cancelaria de Stat, propune modificări la 10 acte legislative, comunică MOLDPRES.

Printre cele mai importante prevederi se numără stabilirea unor criterii clare pentru ocuparea funcțiilor de secretar de stat în Guvern și ministere, precum și delegarea atribuțiilor de gestionare a resurselor umane către secretarul general al ministerului. Totodată, secretarii generali adjuncți vor avea responsabilități noi în domeniul integrării europene.

Proiectul prevede reguli mai stricte pentru angajarea funcționarilor de nivel superior, printre care se numără clarificarea componenței comisiilor de concurs și a celor pentru soluționarea contestațiilor, precum și dreptul candidaților de a contesta rezultatele. De asemenea, se introduc cerințe mai restrictive pentru funcțiile de demnitate publică, iar perioada de restricții post-mandat privind declararea averilor și intereselor va fi extinsă de la 12 luni la 2 ani.

O altă măsură importantă vizează creșterea burselor pentru stagiarii din serviciul public, de la 3000 la 3500 de lei, precum și majorarea indemnizației pentru mentori, de la 1250 la 1500 de lei. Vor fi alocate 450 de mii de lei pentru finanțarea a circa 100 de stagiari și 100 de mentori.

Proiectul introduce și noi funcții în structura autorităților publice, printre care consilierul principal în cadrul cabinetului Președintelui Republicii Moldova, Președintelui Parlamentului și Prim-ministrului. Funcția de arhitect-șef din cadrul autorităților publice locale va fi transformată în funcție de conducere.

Un amendament propus de deputata Veronica Roșca prevede instituirea funcției de secretar general în cadrul Comisiei Electorale Centrale. Măsura are drept scop consolidarea capacității instituționale a CEC, inclusiv atragerea specialiștilor în supravegherea finanțării partidelor politice și campaniilor electorale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară la ora 17:00 pentru a examina instituirea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 1 zi

Cinci partide politice urmează să efectueze auditul situațiilor financiare pentru perioada 2023–2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul convoacă de urgență ședința Guvernului. În Republica Moldova ar putea fi instituită stare de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile

/ Acum 1 zi

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 1 zi

Maia Sandu: „Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina reprezintă o crimă de război și un atac la adresa noastră, a tuturor”

/ Acum 1 zi

Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei

/ Acum 2 zile

Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”

/ Acum 2 zile

Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență

/ Acum 2 zile

Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

/ Acum 2 zile

Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, trasează prioritățile pentru securitatea la Marea Neagră: „Urmează să construim pacea în regiune”