ro
Politică
28 Septembrie, 2025 / 20:08
/ Acum 2 ore

Alegeri parlamentare 2025

Peste 200 de mii de cetățeni au votat în diaspora. Țările în care au venit la urne cei mai mulți alegători

Peste 200 de mii de cetățeni ai Republicii Moldova aflați peste hotarele țării au votat până la ora 17.15 la secțiile de votare deschise în străinătate pentru alegerile parlamentare, transmite MOLDPRES.

Potrivit datelor privind prezența la vot publicate în timp real de Comisia Electorală Centrală (CEC), cei mai mulți cetățeni prezenți la urne s-au înregistrat în Italia, acolo unde și-au exercitat dreptul la vot peste 62 de mii de persoane.

Topul este continuat de Germania, cu o cifră de circa 30 de mii de cetățeni ai Republicii Moldova prezenți la urne.

În statul vecin, România au votat aproape 24 de mii de cetățeni, în Franța – 19 mii, iar în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord – circa 18 mii de cetățeni.

Totodată, în Federația Rusă au votat circa 3400 de alegători la cele două secții de votare deschise, care dispun în total de 10 mii de buletine de vot.

În total, pentru scrutinul din 2025 au fost constituite 301 secții de votare peste hotare, dintre care patru sunt destinate votului prin corespondență.

 

Ultimele Știri
/ Acum 6 ore

Alegeri parlamentare 2025

VIDEO // Șefa statului Maia Sandu, mesaj pentru diasporă: „Vă rog să ținem Moldova dreaptă și pașnică pentru că riscăm să o pierdem”

/ Acum 6 ore

Alegeri parlamentare 2025

FOTO // Prezență masivă la vot a moldovenilor din diaspora. La unele secții de votare s-au format cozi

/ Acum 6 ore

Alegeri parlamentare 2025

Liderii Blocului patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei au votat

/ Acum 7 ore

Alegeri parlamentare 2025

Ministerul de Externe: Toate secțiile din diaspora funcționează. Peste 60.000 de votanți până la ora 12:00

/ Acum 7 ore

Alegeri parlamentare 2025

Peste 590 000 de alegători și-au exercitat dreptul la vot până la ora 12:00. Președinta CEC, Angelica Caraman: „La unele secții de votare de peste hotarele țării s-au format cozi”

/ Acum 7 ore

Alegeri parlamentare 2025

Prim-ministrul Dorin Recean: „Autoritățile au documentat incidente. Instituțiile își îndeplinesc obligațiunile pentru ca votul să fie protejat”

/ Acum 8 ore

Alegeri parlamentare 2025

Premierul a votat la parlamentare. „Votul cinstit este puterea Moldovei. Om cu om protejăm pacea și suveranitatea”

/ Acum 8 ore

Alegeri parlamentare 2025

Peste jumătate de milion de cetățeni și-au exercitat dreptul la vot

/ Acum 8 ore

Alegeri parlamentare 2025

Cetățenii din diasporă pot vota în baza mai multor acte de identitate. Președinta Maia Sandu: „Mergeți la vot și faceți-vă vocea auzită oriunde v-ați afla”