ro
Politică
24 August, 2025 / 15:22
/ Acum 5 ore

Președinta Maia Sandu: „De Ziua Independenței Ucrainei, onorăm curajul poporului vecin, care își apără în fiecare zi dreptul la libertate”

Șefa statului, Maia Sandu, a transmis astăzi un mesaj în contextul marcării Zilei Independenței Ucrainei, informează MOLDPRES.

Președinta a subliniat în această zi onorăm curajul poporului vecin, care își apără în fiecare zi dreptul la libertate.

„Astăzi, de Ziua Independenței Ucrainei, onorăm curajul poporului vecin, care își apără în fiecare zi dreptul la libertate. Ținând piept agresiunii barbare, ucrainenii nu lasă războiul să se extindă, protejând astfel și pacea și suveranitatea noastră. З Днем Незалежності, Україно! ”, a scris Maia Sandu, pe pagina sa oficială de pe Facebook.

Ucraina marchează astăzi Ziua Națională. Evenimentul consemnează momentul adoptării Declarației de Independență față de URSS, la 24 august 1991.

Pentru al patrulea an consecutiv, Ucraina marchează Ziua Independenței pe fundalul unui război devastator, pornit de Federația Rusă în februarie 2022.

/ Acum 5 ore

Președinta Maia Sandu: „De Ziua Independenței Ucrainei, onorăm curajul poporului vecin, care își apără în fiecare zi dreptul la libertate”

/ Acum 6 ore

Ucraina marchează Ziua Independenței. Andrii Sybiha: „Independența este cea mai mare realizare a poporului ucrainean”

/ Acum 6 ore

Control coordonat instituit la punctul de trecere a frontierei Giurgiulești–Galați. Ce schimbări aduce noua procedură pentru călători

/ Acum 7 ore

FOTO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu, alături de localnici şi oaspeţi de peste Prut, au celebrat la Mileştii Mici patrimoniul cultural

/ Acum 16 ore

Președinta Maia Sandu la 86 de ani de la semnarea Pactului Ribbentrop-Molotov: „Această lecție a istoriei este mai actuală ca oricând – pentru că și astăzi vedem încercări de a redesena granițe cu forța”

/ Acum 17 ore

În ajunul Zilei Independenței Ucrainei, clădirea Parlamentului Republicii Moldova este iluminată în culorile drapelului ucrainean

/ Acum 19 ore

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Prim-ministrul României, Ilie Bolojan

/ Acum 19 ore

Maia Sandu, la 86 de ani de la semnarea Pactului Ribbentrop-Molotov: „Această lecție a istoriei este mai actuală ca oricând - pentru că și astăzi vedem încercări de a redesena granițe cu forța”

/ Acum 19 ore

Moment istoric: A fost lansat primul avion construit integral în Republica Moldova

/ Acum 20 ore

CEC a înregistrat un concurent electoral și a respins două liste de candidați la alegerile parlamentare

Vezi mai multe