SIS-ul a fost scos din subordinea președintelui R. Moldova
Chişinău, 3 dec. /MOLDPRES/. Deputații PSRM și cei ai Partidului Șor au aprobat astăzi în două lecturi proiectul de lege care presupune scoaterea Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din subordinea președintelui țării. Proiectul a fost adoptat cu votul a 51 de legislatori. Opoziția parlamentară a anunțat că va contesta acest proiect, dar și celelalte adoptate la ședința de azi la Curtea Constituțională, comunică MOLDPRES.
Documentul a fost votat în două lecturi în timp ce opoziția a continuat să protesteze. Ședința a fost prezidată de socialistul Vlad Batrîncea, iar proiectele adoptate au fost puse la vot fără a fi prezentate. Astfel, fără a fi examinate și fără dezbateri, au fost votate proiectele privind anularea legii antipropagandă, proiectul cu privire la statutul special pentru limba rusă, proiectul cu privire la statutul juridic special al UTA Găgăuzia, cât și trecerea SIS-ului din subordinea Președinției în cea a Parlamentului.
Tot astăzi au fost aprobate în primă lectură și proiectul bugetului de stat BASS și legea fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pentru anul 2021. Proiectele sunt criticate de opoziție, care a blocat de mai multe ori tribuna centrală a Parlamentului și care a anunțat că le va contesta la Curtea Constituțională.
Șefa statului Maia Sandu: „Interferențele Rusiei sunt constante și trebuie să depunem eforturi pentru a le contracara”
Comisara europeană, Marta Kos: „Republica Moldova este pe primul loc în pregătirile sale pentru calitatea de membru al Uniunii Europene”
Președinta Maia Sandu: „Toate statele membre ale UE reconfirmă că Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile de aderare. Suntem gata pentru pasul următor”
VIDEO // Moldova și Ucraina reafirmă: „Viitorul nostru este în UE”
VIDEO // Vestea primită de la Bruxelles privind începerea pregătirilor pe Clusterul I în cadrul negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană a fost aplaudată în plenul Parlamentului
VIDEO // Sprijinul ferm pentru Ucraina, reafirmat în Parlamentul de la Chișinău. Igor Grosu: „Ucraina merită o pace justă și durabilă”
DOC // Programul activităților de reintegrare a ţării pentru anul 2026, publicat în Monitorul Oficial
Alexandru Munteanu la Conferința investițională Republica Moldova–UE: „Moldova este pregătită pentru aderare și devine parte a economiei europene”
Comisara europeană, Marta Kos, la Chișinău: „Moldova va fi din ce în ce mai profund integrată în economia europeană, nu doar la momentul aderării, ci cu mult înainte de aceasta”
Președinta Maia Sandu, la Conferința investițională R. Moldova – Uniunea Europeană: „Tot mai mulți prieteni din UE vor să contribuie la succesul economic al țării noastre”
Siegfried Mureșan: „Moment istoric pentru viitorul european al Republicii Moldova: încep pregătirile pentru deschiderea negocierilor pe clustere”
O delegație a Radei Supreme a Ucrainei va efectua o vizită în Republica Moldova
Parlamentul European cere deschiderea negocierilor de aderare pe clustere cu Republica Moldova fără întârziere
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte și acorduri internaționale
Medalie de bronz pentru R. Moldova la debutul Campionatului European de rugby 7
USMF „Nicolae Testemițanu” găzduiește prima ediție a conferinței privind managementul utilizării antimicrobienelor în tuberculoză
VIDEO // Mai multe persoane, cercetate într-un caz de escrocherie și spălare de bani. Polițiștii au ridicat circa 1,2 milioane de lei
PREMIERĂ // Spectacolul „Sfaturile Melaniei”, o lecție despre credință și speranță pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
Uniunea Europeană permite inspectarea navelor din „flota din umbră” a Rusiei în Marea Mediterană
Maia Sandu l-a felicitat pe Nikol Paşinian pentru obținerea majorității parlamentare: „Moldova și Armenia împărtășesc un angajament comun pentru pace și stabilitate în Europa”
GALERIE FOTO // În culisele premierei „Sfaturile Melaniei”, după piesa Irinei Nechit
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Un miliard de euro investit în economia Republicii Moldova înseamnă accelerarea transformărilor și apropierea de nivelul de dezvoltare al UE”
Republica Moldova și Elveția vor coopera în domeniul muncii și ocupării forței de muncă
O nouă tentativă de fraudă prin mesaje care utilizează în mod abuziv identitatea EVO: AGE atenționează cetățenii
Peste jumătate de milion de pasageri pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” - Chișinău în luna mai: cele mai populare destinații
Liderii europeni îl felicită pe Paşinian pentru victoria în alegerile legislative şi apropierea de UE
FOTO // Un grup de deputați, în vizită la Washington. Oficialii au discutat cu reprezentanți ai Congresului SUA despre cooperarea politică și securitatea regională
Vinificatorii din Republica Moldova au obținut 80 de medalii la unul dintre cele mai mari concursuri internaționale
Referendum local. Alegătorii din comuna Coșnița, raionul Dubăsari, pot solicita votarea la locul aflării
Investiții de 40 de milioane de euro în modernizarea școlilor: 20 de instituții vor fi renovate