ro

 

Societate
21 Februarie, 2026 / 14:09
/ 16 Noiembrie, 2025

Peste 130 de șoferi, sancționați zilnic pentru exploatarea automobilului fără inspecția tehnică și polița RCA. Amenzile aplicate de polițiști

Circa 40 de mii de conducători auto au fost depistați și sancționați, în primele 10 luni ale anului, pentru deplasarea fără a deține inspecția tehnică periodică și exploatarea automobilului fără polița de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto (RCA). Datele au fost oferite de Inspectoratul Național de Securitate Publică (INSP) la solicitarea MOLDPRES.

Contactat de agenție, purtătorul de cuvânt al INSP, Ana Chiselița, a subliniat că este interzisă exploatarea mijlocului de transport, dacă acesta are defecțiuni tehnice.

„Conducerea unui vehicul care nu a fost supus inspecției tehnice periodice se sancționează cu amendă de până la 600 de lei. Totodată, exploatarea unui vehicul fără a deține polița de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto pe suport de hârtie sau în format electronic, ori în lipsa datelor accesate din sistemul informațional unic aferent RCA, se sancționează cu amendă de la 1 500 până la 3 000 de lei, cu aplicarea a trei puncte de penalizare”, a afirmat Ana Chiselița.

Asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto internă reprezintă un contract încheiat între posesorul vehiculului, numit asigurat și compania de asigurare. În baza documentului, asigurătorul se obligă să plătească despăgubire persoanelor prejudiciate, cum ar fi în cazul producerii unor accidente rutiere. Contractul de asigurare RCA se emite pentru un termen de 12 luni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Alexei Buzu: „Costul nereformării administrației locale este mai mare decât costul reformei. Vom veni cu investiții și echipe mai puternice în primării”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Structurile de securitate din Ucraina și Moldova au destructurat o grupare rusă care pregătea asasinate: liderul grupării și complicii săi arestați

/ Acum 1 zi

VIDEO // Fraudă fiscală în transport internațional: autoritățile au ridicat 500.000 de lei și obiecte de lux de la două companii

/ Acum 1 zi

Cum vrea Guvernul să țină oamenii în sate: servicii, locuri de muncă și primării mai puternice, explicate de Alexei Buzu

/ Acum 1 zi

Moldova adoptă noile reguli pan-euro-mediteraneene pentru comerțul cu Turcia. Acordul de comerț liber publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Ceață densă pe traseul național M3, între Cimișlia și Comrat. Șoferii, îndemnați să circule cu prudență

/ Acum 1 zi

Votat în prima lectură: Amenințările la adresa judecătorilor vor fi pedepsite cu închisoare de până la opt ani

/ Acum 1 zi

VIDEO// Semnal de alarmă, după ce tot mai mulți moldoveni cad victime escrocilor. Maia Sandu: „Nu vorbiți cu străinii care vă cer bani sau codul bancar”

/ Acum 1 zi

Trafic în regim de iarnă pe drumurile naționale din Moldova. Drumarii au intervenit în nordul și sudul țării

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 20 februarie

/ Acum 1 zi

Elevii și profesorii vor avea acces gratuit la manuale școlare în format digital. Platforma lansată de MEC

/ Acum 1 zi

Rețeaua națională de drumuri este practicabilă, iar circulația rutieră se desfășoară în condiții specifice sezonului rece

/ Acum 1 zi

Ministerul Sănătății: Aproximativ 12.500 de medici și 24.000 de asistenți medicali activează în sistemul de sănătate

/ Acum 1 zi

Multiple proiecte de dezvoltare, implementate la Trușeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Rezultatele se văd direct în viața oamenilor”