ro

 

Societate
30 Aprilie, 2026 / 13:32
/ 22 Ianuarie, 2025

35 de milioane de lei pentru stimularea colaborării dintre cercetători și mediul economic. Moldova va avea un Fond Național pentru Inovare și Tehnologie

În Republica Moldova va fi lansat în acest an un Fond Național pentru Inovare și Tehnologie cu un buget de 35 de milioane de lei, pentru a stimula colaborarea dintre cercetători și mediul economic. Totodată, în 2025, în premieră, prin proiectul „Învățământul Superior din Moldova”, finanțat de Banca Mondială,  vor fi acordate granturi în valoare totală de 8 milioane de euro pentru dezvoltarea infrastructurii de cercetare, transmite MOLDPRES.

Acțiunile se conțin în Planul de activitate al Ministerului Educației și Cercetării pentru anul 2025 în domeniul cercetării și inovării, care a fost consultat cu mai mulți cercetători, prorectori, reprezentanți ai organizațiilor de drept public și membri ai Agenției Naționale pentru Cercetare și Dezvoltare (ANCD).

O altă măsură inclusă în plan se referă la majorarea burselor doctoranzilor până la 4400 de lei. În același timp, MEC dă asigurări că în 2025 vor fi făcute investiții pentru a moderniza infrastructura de cercetare,  astfel încât cercetătorii din țara noastră să lucreze în condiții comparabile cu cele din statele membre ale Uniunii Europene.

„În 2025, vom continua să dezvoltăm și să modernizăm sistemul național de cercetare. Vom oferi mai multe oportunități pentru cercetători, stimulând excelența academică, sprijinind cercetătorii tineri, inclusiv prin finanțări dedicate”, a menționat secretarul de stat al Ministerului Educației și Cercetării, Adriana Cazacu.

Secretarul de stat s-a referit și la acțiunile MEC de susținere a domeniului de cercetare și inovare în anul 2024. Astfel, salariile cercetătorilor au fost majorate cu 21%. A fost aprobată o nouă metodologie de finanțare, care are scopul să sporească stabilitatea și predictibilitatea în sector, printr-o alocare instituțională de 90% pentru institutele de cercetare, asigurând astfel resursele necesare pentru activitatea de bază și un suport solid pentru întregul sistem. 

De asemenea, Republica Moldova a semnat 56 de acorduri de granturi pentru cercetare în cadrul Programului „Orizont Europa”. Valoarea totală a suportului se ridică la 6,35 milioane de euro, bani oferiți de Uniunea Europeană. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Cazul Ludmilei Vartic: IGP a achitat procedura de exhumare și expertiza medico-legală care urmează a fi efectuată

/ Acum 16 ore

Meteorologii prognozează pentru joi ploi slabe și cer variabil

/ Acum 16 ore

Chișinăul va avea noi puncte de monitorizare a calității aerului în zonele aglomerate. Gheorghe Hajder: „Trebuie să cunoaștem calitatea aerului înainte de a lua decizii”

/ Acum 16 ore

Ministerul Apărării: obiectul găsit la Telenești este drona care a survolat ilegal Republica Moldova pe 30 martie

/ Acum 16 ore

Sistemul de studii doctorale va fi modernizat și aliniat la standardele europene

/ Acum 17 ore

FOTO // Autoritățile lansează primul mecanism național pentru protecția jurnaliștilor

/ Acum 18 ore

FOTO // Un obiect asemănător unei drone, depistat într-un câmp de la Telenești. IGP: „Părțile identificate nu prezintă pericol”

/ Acum 18 ore

Peste 332 de milioane de lei au fost transferate de CNAM în luna martie către spitale și clinici

/ Acum 19 ore

Mecanismul de instituire a stării de urgență va fi modificat după model european

/ Acum 19 ore

Spălătoriile auto, în vizorul autorităților după zeci de controale

/ Acum 19 ore

Anchetă la Spitalul de Psihiatrie după dublul omor de la Botanica

/ Acum 20 ore

Un bărbat din Rezina, condamnat anterior pentru corupere electorală, a fost reținut de polițiști

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, joi, 30 aprilie

/ Acum 20 ore

Proiect aprobat de Guvern. Un nou punct de trecere a frontierei va fi creat între R. Moldova și România