ro

 

Societate
19 Mai, 2026 / 22:53
/ 24 Martie, 2023

Academia „Ştefan cel Mare” a organizat un atelier de instruire în domeniul crimelor cibernetice

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 mar. /MOLDPRES/. Un atelier de instruire în domeniul crimelor cibernetice şi dovezilor electronice a fost organizat de către Academia „Ştefan cel Mare” din capitală, cu suportul partenerilor din Consiliul Europei, transmite MOLDPRES.

Potrivit Academiei „Ştefan cel Mare”, la eveniment au participat 25 de audienţi ai Inspectoratului General al Poliţiei (IGP), Poliţiei de Frontieră, Centrului tehnico-criminalistic şi expertize judiciare, precum şi cadre didactice ale instituției.

Atelierul a fost realizat în contextul proiectului CyberEast şi s-a axat pe consolidarea competenţelor funcţionarilor publici cu statut special ai autorităţilor administrative şi instituţiilor din subordinea MAI, care se confruntă cu astfel de crime în activitatea lor.

Totodată, în cadrul evenimentului, şeful Secţiei nr. 3 a Direcţiei Investigaţii şi Infracţiuni Informatice a IGP, Artur Degteariov, a prezentat un şir de studii de caz şi recomandări utile pentru audienţi privind modurile tipice de operare ale abuzatorilor, în vederea facilitării investigării infracţiunilor informatice.

Atelierul de instruire a oferit audienţilor posibilitatea de a se familiariza cu problemele contemporane în procesul de identificare a infractorilor în domeniul cibernetic, fenomenele cele mai des întâlnite în criminalitatea informatică, problemele abordate în securitatea şi criminalitatea cibernetică, tehnologiile folosite de infractori, precum şi iniţiativele organizaţiilor internaţionale ca UE, UN, G8, OSCE, Consiliul Europei în prevenirea şi combaterea crimelor de acest gen.

Foto: Academia „Ştefan cel Mare”


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Poliția avertizează asupra apelurilor false: 24 de cazuri de escrocherie raportate în 24 de ore cu un prejudiciu de 1,5 milioane de lei

/ Acum 12 ore

Circa 150 de elevi din clasele a IV-a susțin evaluarea națională la limba și literatura română în format digital

/ Acum 12 ore

VIDEO // Trei tineri din Strășeni, reținuți cu peste un kilogram de mefedronă

/ Acum 12 ore

Amenzi și plăcuțe ridicate pentru șoferii cu vehicule neconforme

/ Acum 12 ore

Un bărbat din Fălești riscă până la 19 ani de închisoare pentru omor și violență în familie

/ Acum 12 ore

FOTO // Condiții moderne de antrenament pentru elevii Liceului Republican cu Profil Sportiv după renovarea sălii polivalente

/ Acum 13 ore

Cinci echipaje de pompieri au intervenit noaptea trecută la un incendiu care a mistuit un restaurant din capitală

/ Acum 13 ore

Echipamente cu termoviziune, drone și ceasuri de lux nedeclarate, depistate la Aeroportul Chișinău

/ Acum 13 ore

Peste 3,4 miliarde de lei au fost alocați de CNAM în 2025 pentru asistența medicală primară

/ Acum 14 ore

ANSP: Riscul de răspândire a virusului Bundibugyo rămâne scăzut pentru Republica Moldova

/ Acum 16 ore

Grav accident rutier în sudul țării: doi cetățeni români au decedat după ce un camion s-a răsturnat

/ Acum 1 zi

„Ziua Învățământului Dual” la Cahul: Peste 500 de elevi au descoperit profesiile viitorului

/ Acum 1 zi

METEO // Vremea se încălzește simțitor marți, 19 mai

/ Acum 1 zi

Femeia dispărută pe 16 mai, găsită decedată într-un iaz din Fălești