Agenda evenimentelor, joi, 11 decembrie
Agenda parlamentară:
- 09:00 b. 816 C – ședința Comisiei pentru mediu, climă și tranziție verde;
- 10:00 b. 302 G – ședința Comisiei juridice, pentru numiri și imunități;
- 11:00 sala pentru conferințe de presă – briefing susținut de deputații Fracțiunii Partidului Socialiștilor din Republica Moldova;
- 13:00 sala pentru conferințe de presă – briefing susținut de deputații Fracțiunii Partidului Nostru la tema „Prezentarea proiectului de lege privind anularea TVA la gaz”.
09:30 Conferința națională „Drepturile omului în regiunea transnistreană: provocări, răspunsuri, perspective de reintegrare și parcursul european”;
Chișinău, str. Mihai Viteazul 15, Digital Park.
09:50 Conferința dedicată prezentării acțiunilor și rezultatelor obținute în cadrul proiectului Uniunii Europene „Implementarea Noului Sistem Computerizat de Tranzit în Republica Moldova” — un proiect strategic care a marcat un pas esențial în digitalizarea și modernizarea autorității vamale și în alinierea Republicii Moldova la standardele europene în domeniul vamal. La eveniment va participa conducerea Serviciului Vamal, alături de reprezentanți ai Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, ai Ministerului Finanțelor, ai Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, ai Oficiului ONU în Republica Moldova, precum și ai mediului de afaceri.
Radisson Blu Leogrand Hotel (Raut Ballroom, etajul 1, intrarea din strada Vlaicu Pârcălab)
13:00 Ședința Consiliului Superior al Procurorilor;
19:00 Lansare a noii ediții Fine Wine Guide 25/26 — singura publicație anuală de vinuri din Republica Moldova, care prezintă o selecție cu cele mai bune 50 de vinuri și băuturi tradiționale ale anului.
Mediacor (Mateevici 60, curtea USM, sala evenimente de la parter).
MAE: Nicio victimă printre cetățenii moldoveni în statele afectate de conflictele din Orientul Mijlociu
VIDEO // Circa 200 de tineri din școlile cu predare în limbile minorităților naționale și-au evaluat competențele de comunicare în limba română
VIDEO // Eroii Războiului de la Nistru, comemorați la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Este o zi a durerii și a demnității”
Incident în parc: două tinere aproape de înec după ce au mers pe gheața lacului „Valea Trandafirilor”
VIDEO // Șase bărbați arestați după destructurarea unei rețele care exploata sexual minore și tinere
VIDEO // Circa 309 mii de cereri de perfectare a noii cărți de identitate, depuse la ASP
Certificatul de concediu medical devine exclusiv digital în Republica Moldova, începând cu data de 1 martie
Ultima lună pentru depunerea declarațiilor de avere și interese personale
Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Un bărbat a fost înjunghiat mortal într-un subsol din capitală. Suspectul, imobilizat cu focuri de armă
Ziua Memoriei și Recunoștinței, marcată în Republica Moldova: 34 de ani de la Războiul de pe Nistru
Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor
Agenda evenimentelor, luni, 2 martie
1992 - Războiul care nu se uită // Vladimir Coica, eroul fără medalii: „Nu te puteai gândi că te vor ucide, am trăit din curaj”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefa Oficiului Ambasadei Norvegiei la Chișinău, Kamilla Kolshus
Participarea vicepremierului pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, la evenimentele de comemorare a eroilor căzuți pe Nistru
Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase
Sectorul agricol din Republica Moldova înregistrează creșteri: producția globală a urcat cu aproape 14% în anul 2025
Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni
Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare
Câștigul salarial mediu lunar brut, în creștere cu circa 9 la sută în trimestrul IV din 2025
Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”
Proiecte rutiere, feroviare și logistice, discutate la Chișinău cu o delegație a Republicii Elene
1992 - Războiul care nu se uită // „Datoria mai presus de frică”. Mărturiile generalului Victor Gusleacov
FMI confirmă credibilitatea Băncii Naționale a Moldovei și eficiența politicilor sale monetare
Încasările Fiscului la buget au crescut cu peste 13 la sută în primele două luni din 2026
GALERIE FOTO // Ziua Memoriei și Recunoștinței, în obiectivul MOLDPRES: omagiu eroilor căzuți pentru Independența Republicii Moldova
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Un tren a fost lovit de o dronă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk. Sunt morți și răniți
Peste 81.000 de persoane și-au achitat prima de asigurare medicală în primele două luni ale anului 2026