
ANSA avertizează: gătitul în aer liber pe timp de caniculă crește riscul toxiinfecțiilor alimentare
În contextul temperaturilor ridicate și al popularității picnicurilor și grătarelor în aer liber, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) avertizează populația cu privire la riscul crescut de toxiinfecții alimentare, dacă alimentele nu sunt păstrate și preparate în condiții corespunzătoare, transmite MOLDPRES.
Specialiștii în siguranță alimentară recomandă prudență în alegerea, transportarea și manipularea produselor alimentare, subliniind că temperaturile înalte favorizează dezvoltarea rapidă a bacteriilor, în special atunci când alimentele sunt lăsate în „zona de pericol” – între 4 °C și 60 °C – mai mult de 2 ore (sau 1 oră, dacă temperatura depășește 30 °C).
Recomandări esențiale pentru picnicuri și grătare în siguranță
Transportul alimentelor trebuie realizat în lăzi frigorifice bine închise, cu gheață sau pachete de gel congelat. Carnea poate fi introdusă în ladă în stare congelată pentru a rămâne rece mai mult timp.
Separarea alimentelor: păstrați băuturile și alimentele perisabile în recipiente diferite, pentru a evita încălzirea acestora prin deschiderea frecventă a lăzii.
Evitarea contaminării încrucișate: carnea crudă trebuie ambalată separat, iar tacâmurile folosite pentru alimentele crude nu trebuie reutilizate pentru cele gătite.
Spălarea mâinilor și a produselor: chiar și în lipsa apei curente, mâinile trebuie spălate cu ajutorul unui ulcior, săpun și prosoape de unică folosință; fructele și legumele trebuie spălate înainte de refrigerare.
Gătitul la grătar – măsuri de siguranță
Carnea trebuie procurată doar din surse autorizate, fie proaspătă, fie marinată.
Marinada nu trebuie reutilizată după ce a intrat în contact cu carnea crudă.
Alimentele gătite trebuie păstrate calde până la servire, pe marginea grătarului, pentru a evita dezvoltarea bacteriilor.
Ustensilele și platourile folosite pentru carnea crudă nu trebuie refolosite pentru carnea gătită.
„Reamintim cetățenilor că, în timpul caniculei, gătitul în aer liber trebuie făcut cu maximă responsabilitate. Respectarea cerințelor de igienă, temperatură și manipulare corectă a produselor este esențială pentru evitarea toxiinfecțiilor alimentare”, explică ANSA
Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor recomandă cetăţenilor să consume produse alimentare cu responsabilitate și să urmeze recomandările de siguranță alimentară, pentru a transforma orice picnic sau grătar într-o experiență plăcută și sigură.
Un bărbat a fost ucis în subsolul unui bloc din Chișinău. Unul dintre agresori a fost condamnat
Municipiul Ungheni extinde serviciile de îngrijire a copiilor. Primăria a semnat un Memorandum de parteneriat cu OIM
Cetățenii se pot programa online pentru serviciile prestate de CNAS în baza acordurilor internaționale de securitate socială
Daniel Vodă: Guvernul apără memoria victimelor operațiunilor deportărilor sovietice
Temperaturi de până la 34 de grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru miercuri
Modificările la procedura de moștenire, avizate de Guvern
Comisia de evaluare va verifica integritatea conducerii Procuraturii Anticorupție
Ministrul Anatolie Nosatîi l-a primit pe noul atașat adjunct al apărării al României la Chișinău
Manuale noi de literatură bulgară pentru 25 de școli din Republica Moldova
Zelenski a discutat cu Trump despre un armistițiu în Ucraina
O afacere apicolă din Criuleni, exemplu de succes prin Programul LEADER: investiții, educație și dezvoltare rurală durabilă
Republica Moldova și landul german Baden-Württemberg consolidează parteneriatul agricol
Ziua lucrătorului din domeniul transportului naval, marcată în R. Moldova: peste 800 de angajați felicitați pentru dedicație și profesionalism
Parlamentul și-a stabilit agenda pentru perioada 26 iunie – 4 iulie: reforme, ratificări și numiri importante
Republica Moldova, prezentă la Bruxelles în cadrul reuniunilor privind dezvoltarea Coridoarelor Europene de Transport
Grecia // Peste 4.000 de hectare, devastate de flăcări pe insula Chios
„Satul European”// Locuitorii din Negurenii Vechi, Ungheni, vor avea acces la apă potabilă, până la sfârșitul lunii iulie #MoldovaPoate
Schimb de bune practici între Moldova și Slovenia pe drumul spre UE. Cristina Gherasimov: „Avem multe de învățat din experiența Sloveniei”
CONCEPT // Infrastructura energetică a Republicii Moldova urmează a fi digitalizată până în 2030
Premieră medicală: Viața unei femei în vârstă de 78 de ani, salvată prin intervenția Whipple
Vicepreședintele Parlamentului European, Nicolae Ștefănuță, vine la Chișinău: sprijin ferm pentru democrația din Republica Moldova
Declarația finală a Summitului NATO: Statele membre se angajează să investească 5% din PIB pentru securitatea lor în 2035
Legea cinematografiei va fi modificată. Sergiu Prodan: „Este soluția potrivită, putem asigura o creștere reală și durabilă a industriei cinematografice”
Parlamentul European și Consiliul au ajuns la un acord politic privind extinderea stocării gazelor
Persoanele care solicită cetățenia R. Moldova vor fi obligate să cunoască limba română și Constituția