ro
Societate
25 Iunie, 2025 / 03:09
/ Acum 10 ore

Ministrul Anatolie Nosatîi l-a primit pe noul atașat adjunct al apărării al României la Chișinău

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut astăzi o întrevedere la sediul instituției cu Ovidiu Năftăilă, prim-colaborator al Ambasadei României în Republica Moldova, care l-a prezentat oficial pe noul atașat adjunct al apărării, maiorul Ionuț Aurel Chițu, comunică MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Apărării, la discuții au participat, de asemenea, și fostul atașat adjunct, precum și actualul atașat al apărării al României la Chișinău, Ciprian Efimov.

În cadrul întrevederii, părțile au făcut un bilanț al cooperării bilaterale în domeniul apărării și au subliniat sprijinul constant al României în consolidarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova.

Șeful de la apărare a reafirmat angajamentul ferm al autorităților de la Chișinău pentru apropierea de România printr-un parteneriat strategic solid, axat pe modernizarea sistemului de apărare și susținerea parcursului european al țării.

Totodată, ministrul l-a felicitat pe maiorul Chițu pentru preluarea mandatului la Chișinău și i-a mulțumit maiorului Panțuru pentru activitatea desfășurată.