Anul trecut, în Republica Moldova au fost înregistrate 487 de cazuri de suicid
Chişinău, 12 sep. /MOLDPRES/. În Republica Moldova, în anul 2021 au fost înregistrate 487 de cazuri de suicid, cu 20 de cazuri mai mult decât în 2020, comunică MOLDPRES.
Potrivit Agenției Naționale de Sănătate Publică, la nivel mondial, conform ultimelor estimări ale OMS, suicidul rămâne una dintre principalele cauze de deces. În anul 2019, peste 700 mii de oameni s-au sinucis — unul din 100 de decese, la nivel mondial. În rândul tinerilor cu vârsta cuprinsă între 15 și 29 de ani, suicidul a fost a patra cauză de deces după accidentul rutier, tuberculoza și violența interpersonală.
Specialiștii susțin că comportamentul suicidal include suicidul în sine, ideea suicidală și tentativele de sinucidere. Suicidul are loc impulsiv în momente de criză, cu o defecțiune a capacității de a face față stresului vieții, problemele financiare, ruperea relațiilor sau durerea și bolile cronice. În plus, trăirea unui conflict, dezastru, caz de violență, abuz, sentiment de izolare, sunt puternic asociate cu comportamentul suicidal. Ratele de suicid sunt, de asemenea, ridicate în rândul grupurilor vulnerabile care suferă discriminare, cum ar fi refugiații și migranții, popoarele indigene, prizonierii.
Reevaluare la Curtea de Apel Centru: O magistrată nu a promovat evaluarea externă
Nereguli în activitatea taximetriștilor. Mai mulți șoferi s-au ales cu amenzi
Aproape 500 de cărți pentru pacienți au fost donate Institutului Oncologic
Inspectoratul pentru Protecția Mediului va avea un nou șef
Agenda evenimentelor, miercuri, 17 decembrie
GALERIE FOTO // 107 ani de tradiție și 100 de ani de expoziții: reperele istorice ale Camerei de Comerț și Industrie, în obiectivul MOLDPRES
METEO // Vreme stabilă și temperaturi de până la 10 grade, miercuri
Energie verde la Călărași: instituții publice cu facturi zero și confort pentru copii și comunitate
Candidatul societății civile la Colegiul judecătorilor nu a întrunit criteriile de integritate
Două persoane au fost condamnate în dosarul Banca de Economii
ANSP: 40 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Consiliul Național de Evaluare și Acreditare în Sănătate a primit un mijloc de transport pentru evaluarea prestatorilor de servicii medicale
Trei bebeluși, născuți prematur, au fost externați după 65 de zile de la naștere
Judecătoarea de la Curtea de Apel Centru, Ana Panov, a promovat reevaluarea externă
O noua ședință de judecată în dosarul „Frauda bancară”, episodul Plahotniuc: Andrian Candu a fost audiat în calitate de martor al apărării
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Actualele crize energetice din regiunea transnistreană ar putea să se repete, deoarece acest model de livrare a gazelor nu este sustenabil”
CEC a aprobat bugetul instituției pentru anul 2026
Ceață densă în Republica Moldova: avertizare meteo emisă până joi, 18 decembrie
Postul vamal Leușeni-Albița și-a sistat temporar activitatea
VIDEO // Republica Moldova primește susținere fermă din partea Ciprului pentru aderarea la UE
Parlamentul a inițiat elaborarea proiectului Codului cu privire la organizarea și funcționarea instituției legislative
Ministrul Dorin Junghietu, despre preluarea infrastructurii petroliere de la aeroport: „Revenim la situația din aprilie 2005”
Putin afirmă că Rusia va cuceri militar „teritorii rusești istorice” în Ucraina dacă diplomația eșuează
FOTO // Scara-simbol din Rezina, modernizată cu sprijin de la stat pentru siguranța localnicilor
FOTO // Speakerul Igor Grosu s-a întâlnit cu Ambasadorul Letoniei, Edgars Bondars. Cooperarea în domeniul energetic și cel cibernetic, pe agenda discuțiilor
Echipa de experți ai FMI: „Accelerarea reformelor va spori potențialul de creștere economică al Moldovei”
Selecția Națională Eurovision: 16 artiști calificați în Finala Națională
SUA pregătesc noi sancțiuni împotriva Rusiei dacă Vladimir Putin respinge planul de pace
Tinerii din Republica Moldova pot obține burse de studii în Ungaria
Ex-președinta Oficiului Teritorial Călărași al fostului Partid „Șor”, condamnată la patru ani de închisoare