ro

 

Societate
11 Ianuarie, 2026 / 21:16
/ Acum 7 ore

Aproape 70 de mii de traversări la frontieră în ultimele 24 de ore. Aeroportul Chișinău și PTF Leușeni, cele mai aglomerate

În ultimele 24 de ore, la punctele de trecere a frontierei de stat ale Republicii Moldova au fost înregistrate 69.181 de traversări de persoane, potrivit datelor prezentate de Poliția de Frontieră pentru ziua de 10 ianuarie 2026, transmite MOLDPRES.

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei au fost PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 19.006 traversări; PTF Leușeni – 13.058 traversări; PTF Sculeni – 8.730 traversări; PTF Palanca – 4.099 traversări; PTF Otaci – 3.537 traversări.

Totodată, pe sensul de intrare în Republica Moldova, autoritățile de frontieră au aplicat refuzul de autorizare a trecerii frontierei pentru 17 cetățeni străini, în conformitate cu legislația în vigoare.

În perioada de referință, Poliția de Frontieră a raportat mai multe încălcări, dintre care un caz de folosire a documentului fals; două cazuri de nerespectare a regulilor de ședere și intrare în Republica Moldova; zece cazuri de încălcare a regimului frontierei de stat, a regimului zonei de frontieră sau a regulilor de trecere a frontierei.

„Nu au fost înregistrate cazuri de traversare sau tentativă de traversare ilegală a frontierei de stat”, subliniază sursa citată.

Pentru evitarea aglomerației, Poliția de Frontieră recomandă participanților la trafic să opteze pentru rute alternative: pentru PTFS „Leușeni–Albița” – punctele „Leova–Bumbăta” sau „Cahul–Oancea”; pentru PTFS „Sculeni–Sculeni” – punctele „Costești–Stânca” sau „Lipcani–Rădăuți Prut”; pentru PTF comun „Palanca–Maiaki–Udobnoe” – alternativa „Tudora–Starokazacie”.

Situația în timp real a traficului la frontieră poate fi consultată pe pagina oficială a Poliției de Frontieră, iar pentru informații suplimentare cetățenii pot apela Linia Verde – 022 259 717.

Autoritățile de frontieră îndeamnă călătorii să manifeste răbdare și respect față de personalul aflat la datorie și față de ceilalți participanți la trafic, subliniind importanța informării din surse oficiale pentru o traversare sigură a frontierei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Contrabandă dejucată la Palanca: sute de monede și echipamente pentru fabricarea euro, ridicate

/ Acum 2 zile

Zăpadă și ghețuș pe drumurile naționale. Autoritățile recomandă prudență în trafic

/ Acum 2 zile

Numărul gospodăriilor care vor primi compensații la energie pentru luna decembrie a crescut. Plățile, transferate de astăzi pe carduri

/ Acum 2 zile

CNAS a alocat 464 milioane de lei pentru finanțarea compensațiilor la energie

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Costești și Leușeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Sporurile salariale pentru circa 4 mii de cadre științifico-didactice și cercetători au crescut în 2025

/ Acum 2 zile

Caz de rabie la bovine, confirmat la Sipoteni, Călăraşi. În localitate a fost instituită carantină de 30 de zile

/ Acum 2 zile

Procurorul General interimar, Alexandru Machidon, va fi audiat din nou de Comisia de evaluare a procurorilor

/ Acum 2 zile

METEO // Ger persistent și ghețuș pe drumuri, în perioada 10–12 ianuarie

/ Acum 2 zile

Temperaturile scăzute intensifică formarea straturilor de gheață pe bazinele acvatice din ţară. Avertismentul hidrologilor

/ Acum 2 zile

Peste 500 de obiecte explozive, depistate și neutralizate de geniști în anul 2025

/ Acum 2 zile

Trecerea frontierei, mai rapidă. Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) va fi aplicat și în punctul „Lipcani-Rădăuți Prut”

/ Acum 2 zile

Rețea de migrație ilegală, destructurată de oamenii legii. Un bărbat a fost reținut 

/ Acum 2 zile

Guvernul lansează un apel de implicare în elaborarea Raportului privind implementarea Agendei 2030