ro

 

Oficial
18 Aprilie, 2026 / 07:18
/ 05 Martie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Investițional în sectorul Agroalimentar: „Investițiile de azi în agricultura Moldovei înseamnă investiții într-o economie care se aliniază rapid la piața europeană”

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a îndemnat investitorii să contribuie la dezvoltarea agriculturii moldovenești, prin proiecte concrete, noi parteneriate și expertiză. Mesajul a fost transmis la Forumul Investițional în sectorul Agroalimentar, desfășurat astăzi la Chișinău.

Premierul a accentuat că tot mai multe produse moldovenești sunt căutate pe piața europeană, ceea ce arată că standardele noastre de calitate devin tot mai înalte, iar acest lucru se datorează inclusiv investițiilor în tehnologii moderne.

„Investițiile de azi în agricultura Moldovei înseamnă investiții într-o economie care se aliniază rapid la piața europeană. Prioritatea noastră este să avem investiții structurale, care modernizează agricultura și oferă fermierilor instrumentele necesare pentru a deveni competitivi pe piața europeană”, a spus șeful Executivului.

Prim-ministrul a asigurat că Guvernul va continua să susțină agricultorii să-și crească productivitatea și reziliența în fața schimbărilor climatice, inclusiv prin Planul de creștere susținut de Uniunea Europeană:

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a lansat cel de-al cincilea apel de granturi în cadrul Proiectului AGGRI, care oferă finanțări de până la 1 milion de dolari pentru dezvoltarea fermelor și consolidarea măsurilor de biosecuritate.

3 sisteme de irigare – în raioanele Cahul, Ștefan-Vodă și Briceni - sunt în proces de reabilitare. Urmează investiții și în reabilitarea irigațiilor în raionale Criuleni și Fălești.

Pentru a ajuta fermierii să gestioneze mai bine riscurile din sector, statul acoperă 70% din costul primei de asigurare agricolă.

Fondul Național de Dezvoltare Agricolă și Rurală a crescut cu 70% față de 2021, ajungând la 1,9 miliarde de lei în 2025 – cel mai înalt nivel din istorie, iar în total peste 8 miliarde de lei au fost direcționate către sector în această perioadă.

Susținem modernizarea fermelor zootehnice prin granturi de până la 1 milion de dolari și prin acces la finanțare preferențială oferită de proiectele Livada Moldovei și ADMA, care au pus la dispoziția agricultorilor credite preferențiale în valoare de 28 de milioane de euro.

Prin 8 proiecte de asistență financiară, 1648 de fermieri au beneficiat de sprijin pentru modernizare.

Recent a fost propus un proiect de lege care să încurajeze vizibilitatea produselor locale la raft, precum și un alt proiect de susținere a lanțurilor scurte de aprovizionare, inclusiv prin prioritizare în achizițiile publice.

„Să susținem cu toții produsele moldovenești și să cumpărăm BUN de-acasă!”, a adăugat Premierul Munteanu.

Forumul Investițional în sectorul Agroalimentar se concentrează pe atragerea capitalului în sectoare-cheie, precum tehnologii de producție, infrastructură și stocare pentru fructe și legume; modernizarea sectorului zootehnic, a sectorului vitivinicol, precum și inovații intersectoriale - digitalizarea, agricultura organică și managementul sustenabil al resurselor. 

În anul 2024, agricultura a contribuit cu 7,1% la PIB, iar împreună cu industria alimentară – cu aproximativ 14%. Sectorul generează peste 45% din exporturile naționale, asigură circa 18% din locurile de muncă și valorifică 69% din suprafața țării ca teren agricol.


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă

/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru

/ 03 Aprilie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova