VIDEO // Președintele Parlamentului: „Consiliul Concurenței și ANRE trebuie să stea cu ochii pe prețurile la pompă”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a lansat astăzi un apel ferm către Consiliul Concurenței și Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), atenționând asupra unor eventuale creșterilor nejustificate ale prețurilor la carburanți, comunică MOLDPRES.
„Când la toți le este greu, unii încearcă să facă bani. De aceea, autoritățile responsabile trebuie să stea cu ochii pe prețurile la pompă și să intervină imediat dacă apar abuzuri”, a declarat Grosu, subliniind importanța protejării consumatorilor în contextul creșterii prețurilor internaționale la produsele petroliere.
Oficialul a amintit că autoritățile au pus în aplicare măsuri preventive și monitorizează constant piața pentru a preveni specula și majorările nejustificate care ar afecta bugetele familiilor.
Autoritățile de resort anunță că Republica Moldova dispune de stocuri strategice suficiente de combustibil, în contextul incertitudinilor de pe piața energetică generate de situația din Golful Persic și de evoluțiile regionale.
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a anunțat că țara noastră dispune de stocuri în benzinării și în depozite aproximativ pentru șapte zile de consum. În depozitele de la Giurgiulești mai sunt stocuri pentru încă patru-cinci zile.
„În ceea ce privește benzina, rezervele acoperă consumul pentru aproximativ trei săptămâni”, a explicat ministrul.
Șeful de la Energie a precizat că Aeroportul Internațional Chișinău dispune în prezent de circa 3.000 tone de combustibil, iar alte 3.800 tone sunt deja contractate pentru livrare în luna martie.
„Am asigurat volume suplimentare pentru lunile aprilie și mai, având în vedere creșterea traficului aerian în perioada Sărbătorilor Pascale”, a adăugat ministrul.
Oficialul a mai explicat că piața produselor petroliere din Republica Moldova este reglementată și funcționează prin mai mulți importatori și distribuitori, iar statul deține rezerve strategice prin Agenția Rezerve Materiale, care pot fi folosite în situații excepționale, în special pentru servicii critice.
Și directorul ANRE, Alexei Taran, a dat asigurări că Moldova dispune de stocuri suficiente de produse petroliere.
Potrivit lui Taran, criza din Orientul Mijlociu a destabilizat toate lanțurile de aprovizionare la nivel global, iar Republica Moldova este afectată direct de evoluțiile internaționale, în condițiile în care este dependentă de importurile de produse petroliere.
„Lanțurile de aprovizionare la nivel global au fost afectate, ceea ce a declanșat automat o evoluție a burselor și a piețelor. Republica Moldova nu produce și nu extrage țiței, cu mici excepții. Ceea ce se extrage în Republica Moldova nu este suficient pentru a acoperi total consumul țării, deci, practic, Republica Moldova, putem spune, este în totalitate dependentă de produsele petroliere importate. Astfel, suntem supuși tuturor fluctuațiilor de preț la nivel internațional. Tot ce se întâmplă la nivel internațional ne afectează și pe noi”, a declarat Alexei Taran.
Totodată, oficialul a subliniat că mecanismul de stabilire a prețurilor la produsele petroliere, aplicat de ANRE, este unul transparent, clar și public și include mai multe componente, inclusiv media cotațiilor Platts pentru 14 zile, rata oficială medie de schimb a monedei naționale în raport cu dolarul, marja comercială specifică, cota accizelor și cota TVA.
Astfel, odată cu începutul ostilităților din Orientul Mijlociu, cotațiile Platts au crescut brusc.
„Această creștere a afectat întregul glob, deci nu doar Republica Moldova, a afectat întreaga regiune, întrucât cotațiile Platts sunt cotații de referință pentru tranzacții”, a spus Taran.
În Republica Moldova a fost declarată stare de alertă la nivel național în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 4 martie. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu a precizat că este o măsură preventivă în vederea protejării securității energetice a țării.
Consolidarea mecanismului de evaluare externă a judecătorilor. Comisia de la Veneția: „Inițiativa este compatibilă cu standardele europene”
Curse aeriene directe spre Regatul Arabiei Saudite: Guvernul inițiază negocierile
Ministrul Emil Ceban, despre militarul în termen, rănit în timpul activităților de instruire: „Tânărul se află în stare gravă, dar stabilă”
SIS anunță că datele personale ale cetățenilor sunt colectate de serviciile speciale rusești pentru a le folosi în operațiuni de fraudă
Agenda evenimentelor, miercuri, 17 iunie
Două localități din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea UE prin Programul „Portofolii orientate pe misiune”
Medalii de aur, argint și bronz, cucerite de elevi din Republica Moldova la Olimpiada Europeană de Fizică
Cer variabil și izolat ploi de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru ziua de miercuri
Comunele Geamăna, Zolotievca și Ochiul Roș din Anenii Noi se unesc pentru a forma o primărie puternică: stimulente de 13 milioane de lei oferite de Guvern
Secția chirurgie urgentă a Institutului Mamei și Copilului a fost inaugurată după renovare: investiții de 4,9 milioane de lei
Un militar în termen a fost rănit în timpul activităților de instruire
Curtea de Conturi a identificat neconformități în administrarea fondurilor sociale și medicale
Schemele investiționale continuă să facă victime: 13 persoane au rămas fără peste un milion de lei
Tinerii pot obține granturi pentru a implementa proiecte cu impact în comunitățile lor
FOTO // Primele transportoare blindate PIRANHA-5 au ajuns în dotarea Armatei Naționale
Procurorul anticorupție Victor Cazacu, audiat pentru a treia oară de Comisia de evaluare
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Ministerul Energiei raportează progrese în implementarea reformelor asumate în parcursul european: peste jumătate din angajamente au fost îndeplinite
Tinerii absolvenți de la pedagogie pot participa la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante din școli și grădinițe: indemnizații majorate și beneficii anunțate de MEC
FOTO // Podul de pe traseul Ceadîr-Lunga–Taraclia, reconstruit în proporție de 40%
Președinta Maia Sandu, la 100 de ani de la nașterea fizicianului Sergiu Rădăuțanu: „A demonstrat că progresul începe cu investiția în educație și știință”
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
VIDEO // Moldova.md, noua carte de vizită digitală a Republicii Moldova
Ministrul Apărării anunță posibile sancțiuni după incidentul de la Bălți
Ministrul Finanțelor a venit cu precizări privind impactul propunerilor din politica fiscală asupra prețurilor la locuințe
Cronica ARHIVELOR // Sergiu Rădăuțanu, savantul care a pus bazele învățământului tehnic modern din Moldova
Două femei au rămas fără bani și bijuterii după ce au apelat la o pretinsă clarvăzătoare. Femeie condamnată la 9 ani de închisoare
Prestatorii de servicii de plată vor fi obligați să informeze consumatorii despre comisioanele aplicate