ro

 

Societate
19 Februarie, 2026 / 10:48
/ 18 Iunie, 2025

Aprobat de Guvern: amalgamare voluntară a unor localități din Leova și Fălești

Două grupuri de sate din Leova și Fălești au parcurs etapele procesului de amalgamare voluntară, iar ca rezultat, Guvernul a aprobat astăzi modificarea organizării administrativ-teritoriale a Republicii Moldova, informează MOLDPRES.

Primul grup de unități administrativ-teritoriale este constituit din orașul Leova și satele Sîrma, Tochile-Răducani și Sărata-Răzeși din raionul Leova. Al doilea grup este alcătuit din satul Călinești, comuna Chetriș și satul Hîncești din raionul Fălești.

Secretara de stat a Guvernului, Ana Calinici, a declarat că amalgamarea acestor primării va aduce mai multe investiții directe în infrastructura locală, precum apeducte, drumuri, canalizare, salubrizare, și va spori accesul la fonduri naționale și europene pentru proiecte concrete.

„De asemenea, oamenii vor accesa mai simplu serviciile publice prin centre unice de prestare a serviciilor în fiecare localitate. Pentru a reflecta noile unități formate, propunem modificarea Legii privind organizarea administrativ-teritorială. Această inițiativă este o investiție în oameni, în comunități mai puternice și în viitorul Republicii Moldova”, a declarat secretara de stat a Guvernului, Ana Calinici.

Teritoriile unităților administrativ-teritoriale vizate din Leova și Fălești formează un spațiu teritorial continuu, având hotare comune, fără enclave sau alte discontinuități teritoriale, fapt care asigură coeziunea teritorială esențială pentru administrarea eficientă și gestionarea optimă a resurselor comune, este menționat în nota informativă a proiectului. 

Amalgamarea voluntară reprezintă procesul de comasare benevolă a două sau a mai multe unități administrativ-teritoriale de nivelul întâi, în baza deciziilor consiliilor locale respective, cu respectarea condițiilor de bază, criteriilor și a procedurii prevăzute de prezenta lege.


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Circulația transportului de mare tonaj a fost restricționată pe întreg teritoriul țării

/ Acum 16 ore

Plan de acțiuni pentru învățarea și promovarea limbii ucrainene în rândul comunității ucrainene din Republica Moldova

/ Acum 17 ore

Audieri în Parlament. Ministra de Interne, Daniella Misail-Nichitin, va prezenta un raport privind combaterea consumului și traficului de droguri

/ Acum 18 ore

Deșeurile din construcții vor fi reciclate și reutilizate: autoritățile pregătesc un nou regulament

/ Acum 18 ore

VIDEO // Organizatorii unor call centre de fraudă, reținuți după ce au prejudiciat românii cu peste un milion de lei

/ Acum 18 ore

GALERIE FOTO // Printre fulgi și pași grăbiți

/ Acum 18 ore

Instructor auto din Bălți prins în flagrant cerând 900 de euro pentru un permis de conducere

/ Acum 18 ore

Funcția de director al ANRE, scoasă la concurs: doritorii pot depune dosarele până la 23 martie

/ Acum 19 ore

Republica Moldova se conectează la rețeaua de comunicații securizată a Uniunii Europene - TESTA

/ Acum 19 ore

FOTO // Mai multe autoturisme, deblocate din nămeți de polițiștii de frontieră

/ Acum 19 ore

În Republica Moldova va fi implementat Serviciul guvernamental de suport clienți

/ Acum 19 ore

Ambulanțe și șoferi blocați pe drumuri: salvatorii continuă misiunile de urgență în toată țara din cauza vremii nefavorabile

/ Acum 20 ore

VIDEO // Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, în vizorul CSP

/ Acum 20 ore

Militarii Brigăzii „Dacia” și carabinierii, în misiune de salvare la Cahul: autospecialele armatei intervin pentru deblocarea camioanelor înzăpezite