ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 07:25
/ 21 Mai, 2025

Aprobat de Guvern: cetățenii vor beneficia de mai multă siguranță atunci când traversează frontiera

Guvernul a aprobat astăzi un nou Regulament privind Sistemul de coordonare a securității frontaliere, care vine cu măsuri concrete pentru securizarea punctelor de trecere, combaterea migrației ilegale și prevenirea criminalității transfrontaliere, informează MOLDPRES.

Prin noul cadru de coordonare, va fi îmbunătățită capacitatea de reacție a polițiștilor de frontieră, ceea ce înseamnă intervenții mai rapide și mai bine organizate în situații de urgență. În plus, schimbul de informații între instituții va fi eficientizat, permițând acțiuni prompte și bine fundamentate.

„Prin punerea în aplicare a prevederilor proiectului, ne propunem prevenirea și combaterea criminalității transfrontaliere și a migrației ilegale, precum și îmbunătățirea schimbului de informații între autoritățile care asigură managementul integrat al frontierei și sporirea capacității de reacție la frontieră”, a declarat ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.

Un beneficiu important pentru cetățeni este și formarea echipelor specializate de intervenție, pregătite să intervină imediat în cazuri critice. În paralel, se va intensifica cooperarea cu Agenția FRONTEX, ceea ce aduce un plus de securitate în punctele de trecere a frontierei.

„Prin acest regulament, Inspectoratul General al Poliție de Frontieră va fi desemnat în calitate de autoritate națională responsabilă de gestionarea și implementarea tablourilor situaționale naționale, conform standardelor EUROSUR. Astfel, vom colecta și distribui rapid informații esențiale pentru securitatea frontierelor”, a spus ministra Afacerilor Interne.

Un alt avantaj al inițiativei este că datele vor putea fi transmise în timp real către instituțiile europene, facilitând un răspuns comun la provocările transfrontaliere, dar și o mai bună protecție a drepturilor persoanelor aflate în căutare de azil sau refugiu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 20 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 20 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 20 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 20 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 20 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 20 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 21 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 21 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem

/ Acum 21 ore

Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei

/ Acum 22 ore

Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025

/ Acum 22 ore

Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei

/ Acum 23 ore

DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 25 martie