ro

 

Societate
16 Martie, 2026 / 05:59
/ 06 Iunie, 2025

Cadrele didactice pot solicita Certificatul care confirmă dreptul de activitate în funcția didactică

Cadrele didactice pot solicita un Certificat care confirmă dreptul de activitate în funcția didactică. Documentul vizează specialiștii din învățământul general care nu dețin studii de profil, însă au o experiență de cel puțin 10 ani și un grad didactic corespunzător, transmite MOLDPRES.

Astfel, Ministerul Educației și Cercetării (MEC) va elibera un certificat care le va recunoaște experiența profesională, în baza noii metodologii privind recalificarea și validarea competențelor cadrelor didactice. În așa mod, specialiștii vor putea continua să predea fără a pierde din salariu.

„Îndemnăm cadrele didactice eligibile să solicite acest certificat pentru a beneficia de salarii bazate pe merite profesionale. Prin această acțiune, ministerul își reafirmă angajamentul de a sprijini și a pune în valoare munca și experiența specialiștilor”, a spus Marcelina Baleca, șefă de direcție în cadrul MEC.

Certificatul se eliberează cadrelor didactice din învățământul general (educație timpurie, primar, gimnazial, liceal) care nu dețin studiile de profil sau specialitatea corespunzătoare funcției exercitate; au o experiență de minimum 10 ani de activitate didactică efectivă în funcția respectivă; dețin gradul didactic II, I sau superior corespunzător funcției în care activează.

Pentru a obține certificatul, specialiștii trebuie să completeze o cerere adresată MEC și să o expedieze fie în format fizic la sediul MEC, fie în format electronic la adresa cancelaria@mec.gov.md. Certificatul are o valabilitate nelimitată.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Patru echipaje de pompieri au intervenit în urma unei deflagrații într-un bloc din capitală: o persoană transportată la spital

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Pod verde peste Prut: startul campaniei de împădurire Primăvara 2026 la Sculeni

/ Acum 1 zi

VIDEO // Criza de poluare pe Nistru: stația de captare de la Cosăuți a fost protejată cu bariere absorbante

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului din România, Diana Buzoianu, la campania de împădurire de la Sculeni: „Pădurile sunt o comoară fără frontiere, iar împreună trebuie să le protejăm și să le creștem”

/ Acum 1 zi

Trafic intens la Sculeni: autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 1 zi

„Media pentru Mediu”, ghid pentru jurnaliștii care abordează teme de mediu, lansat la EcoContact

/ Acum 1 zi

Investiție de aproape 22 de milioane de lei pentru modernizarea accesului către Zona Economică Liberă „Ungheni-Business”

/ Acum 1 zi

O dronă de tip Shahed a survolat localitatea Troițcoe din raionul Cimișlia. MAE: „Asemenea incidente constituie încălcarea suveranității și integrității”

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului anunță că alimentarea cu apă va fi sistată temporar în mai multe raioane din nordul țării

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Start pentru campania de împădurire „Primăvara 2026” la Sculeni: autoritățile din Moldova și România plantează un „pod verde” peste Prut

/ Acum 1 zi

România suplimentează sprijinul pentru gestionarea poluării fluviului Nistru: 4.000 kg de material absorbant și 800 m baraj au ajuns în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

MEC: 134 de elevi concurează la Olimpiada Republicană la Chimie

/ Acum 1 zi

AND: Plombări și reparații pe 13 drumuri naționale și regionale ale țării

/ Acum 1 zi

Călători, atenție! Trafic intens la Sculeni: timpi de așteptare mari pentru ieșirea din Moldova