ro
Societate
21 Septembrie, 2025 / 16:47
/ Acum 4 ore

Călătorii Aeroportului Chișinău sunt îndemnați să ajungă la aerogară cu trei ore înainte de zbor, fără însoțitori

Administrația Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a îndemnat călătorii să ajungă la aerogară cu trei ore înainte de zborul planificat. Astfel, prezentarea din timp va permite parcurgerea fără grabă a tuturor etapelor înainte de călătorie, informează MOLDPRES.

De asemenea, este important ca persoanele să fie pregătite pentru controlul de securitate.

„Lichidele și cosmeticele trebuie să fie în recipiente de maxim 100 ml, într-o pungă transparentă de maxim un litru. Scoateți laptopurile și tabletele din bagajul de mână. Evitați obiectele interzise precum cuțite, brichete și altele. Alegeți o îmbrăcăminte comodă. La fel, asigurați-vă că aveți documentele valabile la îndemână: pașaport, buletin, bilet de avion. Cetățenii străini sunt atenționați să se asigure că dețin documentele care justifică scopul călătoriei”, a anunțat aerogara.

În același timp, călătorii sunt îndemnați să vină la aeroport fără însoțitori pentru a evita aglomerația în zonele de check-in și control.

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” - Chișinău a înregistrat în luna august un trafic record de pasageri - circa 758 000 de călători îmbarcați și debarcați, ceea ce reprezintă 106% din prognoza estimată. Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, traficul a crescut cu 46,6%, adică cu peste 240 000 de pasageri.

În prezent, Aeroportul Internațional „Eugen Doga” - Chișinău se clasează în topul celor mai performante aeroporturi din Europa, în categoria de 1–10 milioane de pasageri pe an. Creșterea este susținută de extinderea rețelei de rute și a numărului de companii aeriene, care s-a majorat de la 20 în 2022 până la 33 în 2024.

/ Acum 6 ore

Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc Nașterea Maicii Domnului. În peste 130 de localități ale țării este marcat hramul

/ Acum 7 ore

O nouă ediție a Festivalului Etniilor, organizată la Chișinău. Programul include târguri, spectacole muzicale și master-class-uri gastronomice 

/ Acum 19 ore

DOC // Ucraina a impus sancțiuni pe numele a 11 politicieni și activiști din R. Moldova, care ar promova „narațiuni pro-ruse și ar justifica agresiunea Federației Ruse”

/ Acum 1 zi

Ucraina, lovită de o nouă ofensivă masivă a Rusiei. Zeci de răniți și trei decese în Dnipro

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a avut întrevederi cu guvernatorul Băncii Franței și cu liderul celui mai mare partid din Adunarea Națională a Franței

/ Acum 1 zi

Alegeri parlamentare 2025

Un nou fals în spațiul public. CEC dezminte informațiile despre închiderea secțiilor de votare pentru alegătorii din stânga Nistrului

/ Acum 1 zi

FOTO // Atmosferă de sărbătoare la Ungheni. Oaspeți din întreaga țară sunt invitați la festivalul vinului, recoltei și tradițiilor populare „Ungheni Fest”

/ Acum 1 zi

Turlele catedralei Notre Dame din Paris au fost redeschise pentru turiști

/ Acum 1 zi

Cartea „Ștefan cel Mare în Europa”, lansată la Chișinău. Președintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, a ținut o prelegere dedicată domnitorului Moldovei

/ Acum 1 zi

Aeroporturile din Berlin și Bruxelles anunță întârzieri de zboruri, după un atac informatic

Vezi mai multe