Candidatura lui Vasile Botnaru, propusă Parlamentului pentru funcția de membru al Consiliului Audiovizualului
Candidatura lui Vasile Botnaru va fi propusă Parlamentului spre desemnare în funcția de membru al Consiliului Audiovizualului, pe durata restantă a mandatului. O decizie în acest sens a fost aprobată astăzi de Comisia parlamentară cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, informează MOLDPRES.
Membrii Comisiei parlamentare au examinat candidatura lui Vasile Botnaru, care a fost propusă de fracțiunea „Partidul Acțiune și Solidaritate”, în urma constatării vacanței unei funcții în luna martie curent.
Vasile Botnaru este unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști din Republica Moldova, realizator și moderator de emisiuni radio și TV. Timp de 18 ani a fost directorul biroului din Chișinău al postului Radio Europa Liberă. Acesta a fost unul dintre fondatorii Agenției de știri BASA-Press și corespondent al Associated Press. A mai activat în calitate de redactor-șef și secretar de redacție la mai multe publicații periodice, precum și în calitate de cadru didactic universitar. În anul 2009 a fost decorat cu Ordinul Republicii, cea mai înaltă distincție de stat din Republica Moldova.
Potrivit legislației, Consiliul Audiovizualului este format din șapte membri: trei propuși de fracțiunile parlamentare, cu respectarea reprezentării proporționale a majorității și a opoziției parlamentare, unul propus de Președintele Republicii Moldova, unul propus de Guvernul Republicii Moldova și doi membri propuși de organizațiile societății civile.
Membrii Consiliului Audiovizualului sunt desemnați cu votul majorității deputaților pentru un singur mandat cu o durată de șase ani.
Republica Moldova are peste 833 de mii de copii. ASP: În primele cinci luni ale anului s-au născut peste 9.000 de bebeluși
Republica Moldova marchează Ziua Internațională a Copilului: program divers de activități pentru toată familia
Un tren marfar a lovit un automobil la o trecere de cale ferată
FOTO, VIDEO // Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene”, organizat la Ștefan Vodă. Maia Sandu: „Este important să păstrăm vii obiceiurile și valorile care ne aduc împreună”
Premierul Alexandru Munteanu: „Nistrul ne leagă mai mult decât ne desparte”
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost localizat. Aproape 90 de salvatori intervin la fața locului
Ambasadorul Moldovei în Kazahstan a participat la ceremonia dedicată victimelor represiunilor politice sovietice
FOTO // Pompierii continuă intervenția pentru lichidarea incendiului la un depozit din capitală
Maia Sandu: „Nistrul este esențial pentru sănătatea oamenilor și siguranța comunităților noastre”
Creştinii ortodocşi sărbătoresc Duminica Mare
Incendiu la un depozit din Chișinău. Pompierii intervin conform nivelului sporit de intervenție
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei
Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”
Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării
Serviciul Fiscal de Stat amintește: termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare expiră la 30 iunie
În atenția transportatorilor și călătorilor: circulația pe Podul Prieteniei Giurgiu–Ruse va fi restricționată temporar în perioada 4-5 iunie
La mulți ani, Italia! Drapelul italian, proiectat pe Muzeul Național de Istorie
Un biciclist a fost lovit mortal în apropiere de Nicoreni, Drochia
Alertă de călătorie în Japonia în contextul apropierii furtunii tropicale „Taifunul nr. 6”
Republica Moldova a devenit al 40-lea stat membru al Organizației Europene de Brevete
FOTO // Un atac rus de amploare asupra unor oraşe din Ucraina a provocat moartea a cel puţin nouă persoane
Dolarul se ieftinește, iar euro își menține valoarea
De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității
Spectacolul „Acasă – în siguranță” adus la Chișinău. Ministrul Culturii: „Violența nu trebuie ascunsă, fiecare mesaj este important”
Bulgaria reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Uniunea Europeană acuză Rusia că face presiuni asupra Armeniei înaintea alegerilor legislative
Parlamentarii moldoveni discută la Bruxelles despre deschiderea negocierilor de aderare la UE. Doina Gherman: „La nivelul instituțiilor există o voință politică unitară pentru integrarea europeană”
Cod galben de viituri și inundații locale pentru 2-3 iunie
ARMENPRESS: Armenia a inaugurat primul centru de infrastructură pentru inteligență artificială de nouă generație
Poliția avertizează șoferii și pietonii după emiterea Codului galben de ploi puternice