ro

 

Societate
02 Aprilie, 2026 / 14:35
/ 17 Decembrie, 2025

Ceață densă în Republica Moldova: avertizare meteo emisă până joi, 18 decembrie

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis o avertizare meteorologică privind producerea fenomenului de ceață pe arii extinse ale teritoriului Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

Potrivit meteorologilor, avertizarea este valabilă în intervalul 17 decembrie, ora 17:00 – 18 decembrie, ora 11:00, perioadă în care se prognozează ceață densă, cu vizibilitatea redusă până la 200 de metri și mai puțin.

Autoritățile recomandă participanților la trafic să manifeste prudență sporită, să adapteze viteza la condițiile de drum și să utilizeze corespunzător luminile de ceață.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață

/ Acum 17 ore

CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”

/ Acum 17 ore

Agenda evenimentelor joi, 2 aprilie

/ Acum 18 ore

METEO // Vremea se încălzește simțitor joi, 2 aprilie

/ Acum 21 ore

Campania „Masa Bucuriei”, cea mai longevivă inițiativă de solidaritate socială, lansată: „O chemare la bunătate și solidaritate”

/ Acum 21 ore

Zonele rurale din R. Moldova vor fi promovate în cadrul unui parteneriat pentru dezvoltarea turismului

/ Acum 22 ore

Kremlinul îl somează pe Zelenski să renunțe „imediat” la Donbas

/ Acum 22 ore

Secretara oficiului teritorial Bălți, soțul acesteia și o angajată din cadrul partidului „Șor” vor fi judecați pentru complicitate la acceptarea finanțării ilegale a formațiunii

/ Acum 23 ore

Noi reguli pentru programele de master: persoanele exmatriculate pentru abateri grave nu vor putea fi restabilite la studii

/ Acum 23 ore

VIDEO // Opt persoane, reținute pentru trafic de droguri. Polițiștii au ridicat cocaină și marijuana de peste 10 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Reforma administrativă continuă: reguli noi pentru amalgamarea localităților

/ Acum 1 zi

Autoritățile ridică starea de alertă pe Nistru, dar continuă curățarea malurilor de substanțele poluante depuse

/ Acum 1 zi

Pensia alimentară, obligatorie: sancțiuni mai dure pentru părinții restanțieri

/ Acum 1 zi

Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie. Ministrul Dan Perciun: „Vom avea creșteri substanțiale”