ro

 

Societate
07 Ianuarie, 2026 / 23:58
/ Acum 1 zi

Circa 400 de salvatori și pompieri vor fi la datorie de Crăciun pe stil vechi

Peste 400 de salvatori și pompieri, cu 150 unități de tehnică, vor fi la datorie de Crăciun pe stil vechi. Aceștia vor activa în regim non-stop și vor fi pregătiți să intervină în eventuale cazuri excepționale, transmite MOLDPRES.

Pentru prevenirea situațiilor de urgență, oamenii sunt îndemnați să respecte regulile de securitate și cele antiincendiare, să dea dovadă de responsabilitate și grijă față de propria siguranță și a celor din jur.

Astfel, pompierii și salvatorii îndeamnă cetățenii să manifeste prudență sporită atunci când utilizează sursele de aprindere, în special sobele, cazanele sau alte instalații de încălzit locuințele.

Specialiștii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) recomandă ca încăperile să fie permanent aerisite, iar canalele de evacuare să nu fie obturate. Mai mult, este important ca mobilierul să fie îndepărtat de sursele de ardere. Totodată, oamenii sunt îndemnați să nu suprasolicite sobele și să folosească doar combustibilul pentru care sunt destinate acestea.

Pentru prevenirea situațiilor de risc, maturii sunt îndemnați să supravegheze permanent copiii, aceștia nu trebuie să fie lăsați de unii singuri cu focul aprins în sobă.

În vederea prevenirii incendiilor, se interzice suprasolicitarea circuitului electric prin conectarea simultană a mai multor instalații sau utilaje electrice.

De asemenea, o atenție sporită trebuie acordată utilizării lumânările și candelelor. Acestea trebuie puse în suporturi stabile, îndepărtate de draperii sau alte obiecte inflamabile.

În perioada sfintelor sărbători, mai mulți cetățeni aleg să meargă la biserici și mânăstiri. Astfel, enoriașii sunt rugați să respecte cu strictețe regulile de apărare împotriva incendiilor, să evite aglomerările în biserici și să păstreze o distanță sigură față de lumânări și candele.

Responsabilii lăcașelor de cult sunt îndemnați să exploateze cu atenție sursele de încălzire și să verifice echipamentele electrice pentru evitarea defecțiunilor și producerii situațiilor de risc. Mai mult, specialiștii recomandă să fie asigurat accesul liber către căile de evacuare, iar mijloacele primare de stingere a incendiilor să fie amplasate în locuri accesibile.

În mod repetat, angajații IGSU avertizează populația că lansarea focurilor de artificii poate provoca incendii, arsuri și traumatisme, iar sărbătoarea se poate transforma într-o situație de risc.

În caz de situații excepționale oamenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Număr record de tineri specialiști angajați în 2025 în școli și grădinițe. Dan Perciun: „Vrem să facem și mai atractivă decizia de a veni în sistem”

/ Acum 1 zi

Fugarul Veaceslav Platon insistă să fie audiat în dosarul „frauda bancară”, în care este învinuit Vlad Plahotniuc

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de ghețuș, polei și precipitații

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Colinde în Ajun de Crăciun. Atmosferă de sărbătoare în satele din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Programul EcoVoucher // Economii de circa 20 de milioane de lei în anul 2025 pentru familiile care și-au procurat electrocasnice noi

/ Acum 1 zi

ANSP: 363 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului a prezentat noul șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului

/ Acum 1 zi

Un bărbat din nordul țării a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru abuz sexual asupra fiicei concubinei sale

/ Acum 1 zi

O mamă din raionul Sîngerei a născut al IX-lea copil în ambulanță

/ Acum 1 zi

Rapoartele Comisiei Vetting pentru doi procurori, aprobate de Consiliul Superior al Procurorilor

/ Acum 1 zi

Ghețuș pe drumuri: pompierii au deblocat mai multe ambulanțe în misiune

/ Acum 1 zi

Incendiu în Chișinău. 32 de persoane, inclusiv doi minori, au fost evacuate dintr-un bloc

/ Acum 1 zi

Inculpatul Vlad Plahotniuc și-ar putea afla pedeapsa în acest an: Procurorii mizează că dosarul va avea o finalitate în 2026

/ Acum 1 zi

Patru bărbați din capitală, inclusiv un preot, vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul mitei pentru locuri de înhumare în cimitirul „Sfântul Lazăr”