
Republica Moldova își consolidează legislația privind controlul și prevenirea utilizării ilegale a substanțelor stupefiante
Parlamentul Republicii Moldova a aprobat astăzi, în prima lectură, proiectul de lege privind circulația substanțelor stupefiante, psihotrope, a plantelor care conțin astfel de substanțe, a precursorilor, substanțelor psihoactive noi și substitutelor de droguri, comunică MOLDPRES.
Inițiativa legislativă a fost prezentată în plen de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, și are ca scop protejarea sănătății publice, precum și alinierea legislației naționale la standardele Uniunii Europene și la convențiile internaționale.
Conform sursei citate, noul proiect de lege vine să înlocuiască actualul cadru juridic, reglementat prin Legea nr. 382/1999, care nu mai corespunde provocărilor și realităților actuale.
Documentul propune consolidarea mecanismelor de control și prevenirea utilizării ilegale a substanțelor cu potențial de abuz, fiind reglementate strict scopurile în care acestea pot fi utilizate legal.
Printre principalele prevederi se numără: transpunerea reglementărilor europene privind precursorii de droguri, cu clasificarea acestora în funcție de risc; instituirea unui cadru legal pentru controlul substanțelor psihoactive noi, inclusiv proceduri de evaluare, interzicere temporară și includere în listele naționale; operaționalizarea Observatorului Național pentru Droguri și crearea unui Sistem Național de Avertizare Timpurie, în cooperare cu Agenția Europeană pentru Droguri; reglementarea cultivării cânepei industriale și horticole, pentru a permite valorificarea economică a acesteia, sub un control strict.
FOTO // Incendiu într-un bloc de locuit, la Botanica. Trei copii, evacuați de pompieri
Alertă! Autoritățile îndeamnă cetățenii să evite orice călătorie în Israel. Recomandările MAE pentru moldovenii aflați în această țară
GALERIE FOTO // Donatorii de sânge - eroi ai comunității, celebrați într-un eveniment festiv la Chișinău
În Republica Moldova vor fi aplicate norme europene de siguranță pentru navele de pasageri
Ziua Mondială a Donatorului de Sânge // Speakerul Igor Grosu îndeamnă la solidaritate: „Împreună salvăm vieți”
Alți șaisprezece judecători au promovat evaluarea externă
Etnografa Varvara Buzilă, laureată a premiului „Europa Noastră 2025”, a fost aplaudată în Parlament
O rețea de contrabandă cu piese auto din Marea Britanie a fost destructurată de oamenii legii. Peste 2.000.000 de lei confiscați
Maia Sandu, despre avizul privind denumirea disciplinei „Istoria Românilor”: „Consiliul pentru Egalitate și-a depășit atribuțiile”
Premierul Dorin Recean, la Forumul Europa Wachau: „Contribuim cu multă muncă și o profundă încredere în puterea unei Europe solidare”
Investiție de peste 290 de milioane de lei la Bălți: O hală abandonată va fi transformată într-o fabrică modernă de produse alimentare
Speakerul Igor Grosu condamnă vandalizarea pietrelor funerare de la Cimitirul Evreiesc: „Un act barbar”
Una dintre cutiile negre ale zborului 171 Air India, găsită la o zi după drama de la Ahmedabad
Fructe noi de sezon în piețele din Chișinău. Prețurile continuă să scadă
Președinta Maia Sandu invită moldovenii stabiliți în Germania la o serie de întâlniri: „Să construim împreună o Moldovă mai unită și mai aproape de Europa”
Fost șefă a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, nu a trecut vettingul
Europe Forum Wachau 2025 // Premierul Dorin Recean: „Europa este mai puternică atunci când este solidară, R. Moldova este pregătită să își asume responsabilitățile”
Circa 80 de mii de hectare de teren agricol și pășuni vor putea fi transformate în sisteme agroforestiere
Președinta Maia Sandu a decorat cu Ordinul de Onoare trei ambasadori ai țărilor europene care își încheie mandatul în Republica Moldova
Doi bărbați din Hîncești, reținuți pentru maltratarea animalelor. Ce riscă aceștia
Israelul a decimat comandamentul forțelor aeriene iraniene și a ucis cercetători nucleari. Cine va conduce armata și Gardienii Revoluției
Un magistrat, trimis pe banca acuzaților pentru trafic de influență
Linia Vulcănești – Chișinău // Au început lucrările de pregătire pentru instalarea conductoarelor electrice
Acces sporit la apă și canalizare. Proiectele din Cahul, Rîșcani și Soroca – declarate de interes național
Stanislav Secrieru, consilier prezidențial pe securitate: „Războiul modern nu mai începe cu tancuri la frontieră, ci cu soldați în blugi și propagandă”