
O rețea de contrabandă cu piese auto din Marea Britanie a fost destructurată de oamenii legii. Peste 2.000.000 de lei confiscați
Poliția de Frontieră, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a desfășurat o operațiune de amploare care a dus la deconspirarea unei rețele de contrabandă cu piese auto introduse ilegal în Republica Moldova din Marea Britanie, comunică MOLDPRES.
Potrivit sursei citate, în urma a 17 percheziții efectuate în municipiul Chișinău și într-o localitate din apropiere, oamenii legii au ridicat peste 200 de piese auto dezmembrate și sume de bani care însumează peste 2.000.000 de lei. Printre acestea se numără peste 66.000 de euro, aproape 40.000 de dolari americani, peste 130.000 de lei moldovenești și 200 de lire sterline.
Ancheta vizează patru persoane din Chișinău, cu vârste cuprinse între 32 și 45 de ani, dintre care una este șofer de autocar pe ruta Italia–Moldova.
Potrivit anchetatorilor, bunurile erau introduse în țară pentru a fi vândute ilegal, iar metodele folosite aveau drept scop evitarea tragerii la răspundere penală.
Cercetările continuă, iar Poliția de Frontieră anunță că își intensifică acțiunile pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor transfrontaliere.
VIDEO // Percheziții în capitală. Trei bărbați au fost reținuți într-un dosar privind organizarea ilegală a jocurilor de noroc
Priorități în reforma probațiunii: Inspectoratul Național de Probațiune va fi suplinit cu personal în subdiviziunile teritoriale
Recomandările salvatorilor, pe timp de caniculă: alcoolul și cafeaua - excluse, limitarea expunerii la soare între orele 11:00 și 18:00
Peste 11 mii de persoane, angajate cu sprijinul ANOFM. Ministrul Alexei Buzu: „Ne dorim ca fiecare cetățean să aibă șansa de a munci acasă”
FOTO// Rețeaua de iluminat public din Cahul va fi modernizată până la finele acestui an
Canicula pune în pericol sănătatea animalelor: ANSA cere fermierilor măsuri urgente de protecție
În capitală începe admiterea în învățământul liceal
Suplimentele actelor de studii profesional tehnice vor fi generate digital
Un medic din nordul țării, trimis pe banca acuzaților pentru luare de mită de la pacienți
Peste 170 de familii au aplicat la Programul „Casa Verde”, în primele zile de la lansare
Volodimir Zelenski a anunțat apărarea aeriană drept prioritatea Ucrainei
Nouă persoane au fost rănite într-un grav accident rutier la Drochia. Trei ambulanțe au intervenit
Republica Moldova consolidează domeniul siguranței alimentare prin parteneriatul strategic cu Germania
Primăria Strășeni va eficientiza energetic un centru social pentru vârstnici
Începe sesiunea suplimentară a examenelor de absolvire a gimnaziului. Circa 7800 de elevi vor susține probele
O femeie de afaceri din Bălți a fost condamnată la 10 ani de închisoare pentru că a comandat omorul amantei soțului
Șase tabere locale #AcasăCamp2025 vor fi organizate în această vară pentru copiii din țară și diaspora
Lucrările la Podul de Flori de la Ungheni avansează. Costel Alexe: „Visul nostru comun de zeci de ani devine realitate, etapă cu etapă”
Șapte persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței după ce au făcut șoc anafilactic
Fiscul a acumulat 1,5 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Euro și dolarul își continuă aprecierea
Președintele american anunță că SUA va trimite mai multe arme defensive Ucrainei
Vicepremierul Cristina Gherasimov explică procesul de integrare europeană: „Urmează transformări profunde”
O nouă conexiune aeriană între Franța și R. Moldova: cursa directă Paris Orly – Chișinău
Caniculă și cer senin, anunţă meteorologii pentru marţi, 8 iulie