ro

 

Societate
08 Aprilie, 2026 / 20:35
/ Acum 3 ore

CNAM a transferat peste un miliard de lei pentru serviciile medicale oferite populației în luna aprilie

Compania Naţională de Asigurări în Medicină (CNAM) a transferat în avans prestatorilor de servicii medicale peste 1 miliard 30 de milioane de lei pentru serviciile medicale oferite populației în luna aprilie, comunică MOLDPRES.

Din această sumă, mai mult de 970 de milioane de lei au fost achitate prestatorilor publici, iar aproximativ 60 de milioane de lei au fost virați prestatorilor privați.

„Aceste plăți anticipate sunt esențiale pentru a facilita acordarea continuă a serviciilor medicale pentru populația asigurată, conform standardelor de volum și calitate stabilite în Programul unic al asigurării obligatorii de asistență medicală”, a anunțat CNAM.

Potrivit contractelor încheiate cu instituţiile medico-sanitare şi Criteriilor de contractare a prestatorilor de asistenţă medicală, CNAM achită în două etape serviciile medicale oferite de prestatori.

Astfel, la începutul fiecărei luni sunt efectuate plăţile în avans în mărime de 80% din suma planificată pentru luna respectivă, iar la finele fiecărei perioade de raportare este transferat restul sumei, în limita prevederilor contractuale.

Transferul mijloacelor financiare pentru serviciile medicale prestate populației în cadrul asigurării obligatorii de asistență medicală este posibil datorită achitării de către cetățeni a primelor de asigurare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” anunță reguli speciale pentru pasageri în perioada Sărbătorilor Pascale

/ Acum 10 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Romilor: „Numai prin prețuire și sprijin reciproc vom putea să clădim o țară mai incluzivă și mai puternică”

/ Acum 10 ore

Vântul puternic a doborât copaci și a avariat acoperișuri: pompierii au intervenit în mai multe localități

/ Acum 10 ore

Trei tineri au fost condamnați la ani grei de închisoare pentru trafic de droguri

/ Acum 11 ore

Postul vamal Giurgiulești-Reni și-a sistat temporar activitatea

/ Acum 11 ore

Bustul fostului primar al Chișinăului, Nicolae Costin, a fost inaugurat în localitatea sa natală

/ Acum 23 ore

Precipitații și temperaturi în scădere, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 1 zi

Noi măsuri de protecție pe Nistru: barajele de la Arionești, aflate în prima linie de protecție, au fost înlocuite

/ Acum 1 zi

FOTO // Platforma internațională dedicată prevenirii și combaterii violenței împotriva femeilor, desfășurată la Chișinău: acțiuni ferme și eforturi comune

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 8 aprilie

/ Acum 1 zi

Dosarul accidentului de la Boldurești: cei doi condamnați rămân în arest

/ Acum 1 zi

Doi procurori anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare

/ Acum 1 zi

Postul vamal de frontieră Leova-Bumbăta și-a reluat activitatea în regim normal

/ Acum 1 zi

Un judecător din Chișinău a fost transferat temporar la CSM pentru consolidarea capacităților instituționale