ro

 

Societate
06 Aprilie, 2026 / 00:48
/ 23 Decembrie, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 379 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 dec. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 9 142 de teste, fiind confirmate 379 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, opt sunt asociate cu contact peste hotare. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 373 752 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, șase sunt în rândul lucrătorilor medicali (un medic, 5-asistenți medicali).

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 879 de persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 138 în stare extrem de gravă și 22 de pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate ale noului coronavirus se află 2 239 de persoane, iar 9 961 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alți 380 de pacienți au fost vindecați. În total, 359 490 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul a raportat alte 18 decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 9 575.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // În Republica Moldova a fost lansat primul serial socio-educativ pentru adolescenți și părinți, „Generația ALPHA”

/ Acum 1 zi

VIDEO // ADR Centru Moldova își consolidează capacitățile instituționale printr-un parteneriat strategic cu specialiști din România și Italia

/ Acum 1 zi

Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova

/ Acum 1 zi

Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele

/ Acum 1 zi

ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală

/ Acum 1 zi

FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ungheni: grădiniță modernizată la Măcărești și acces extins la apă potabilă în Frăsinești, prin Programul „Satul European”

/ Acum 1 zi

Experți de pe ambele maluri ale Nistrului s-au reunit pentru a discuta măsuri urgente de protecție a mediului

/ Acum 2 zile

Procurorii Alexandru Cernei și Alexandru Morcov au promovat evaluarea externă

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi slabe și cer noros

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar

/ Acum 2 zile

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”

/ Acum 2 zile

Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului

/ Acum 2 zile

Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare