ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 08:59
/ 20 Mai, 2025

Crește numărul persoanelor mușcate de animale, anunță ANSP

Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) trage un semnal de alarmă privind creșterea semnificativă a cazurilor de agresiuni provocate de animale, în special în municipiul Chișinău, unde majoritatea incidentelor implică animale necunoscute sau fără stăpân. Numărul persoanelor care solicită asistență antirabică aproape s-a dublat înultimele luni, comunică MOLDPRES.

Potrivit ANSP, în urma creșterii numărului de cazuri de persoane mușcate a scăzut și stocul de vaccin antirabic. În prezent, în centrele de sănătate publică și instituțiile medicale sunt disponibile doar 1.000 de doze. O nouă tranșă de vaccinuri este așteptată la începutul lunii iunie.

Specialiștii au venit cu precizări și despre cazul copilului mușcat de un câine. Ei anunță că pacientul a fost consultat, tratamentul antirabic a fost inițiat, iar schema de vaccinare este în desfășurare conform protocoalelor.

ANSP reamintește cetățenilor să evite contactul cu animale necunoscute, să nu încerce să le prindă, hrănească sau mângâie, chiar dacă par inofensive. Sunt vizate și animalele sălbatice, precum vulpile sau jderii, care pot fi purtători ai virusului rabic.

Deținătorii de animale de companie sau de fermă sunt îndemnați să asigure vaccinarea regulată a acestora.

În caz de mușcătură, zgârietură sau salivare de la un animal, ANSP recomandă: spălarea plăgii timp de cel puțin 10-15 minute cu apă și săpun; aplicarea unei soluții antiseptice (alcool 70% sau iod) și solicitarea imediată a asistenței medicale.

Datele ANSP arată că, în primele luni ale anului curent, în Chișinău, 815 persoane au fost agresate de animale, în creștere cu 7,5% față de aceeași perioadă a anului 2024. Majoritatea cazurilor de agresiune au fost provocate de câini.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 21 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 21 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 22 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 22 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 22 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 22 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 22 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem

/ Acum 23 ore

Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei

/ Acum 23 ore

Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei

/ Acum 1 zi

DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial