Doi foști șefi de la MAI și Dorin Damir au fost condamnați la 3 ani de închisoare în dosarul angajărilor fictive
Fostul șef al Inspectoratului General al Poliției, ex- șeful Direcției nr. 5 a Inspectoratului Național de Investigații și președintele Federației de Lupte și Divertisment din Moldova (FEA), Dorin Damir, au fost condamnați astăzi la câte trei ani de închisoarede închisoare cu executare în penitenciar de tip semiînchis, în dosarul angajărilor fictive de la Ministerul Afacerilor Interne (MAI), comunică MOLDPRES.
Magistrații au pronunțat decizia în lipsa celor trei inculpați. Dorin Damir a fost reținut la scurt timp după pronunțarea sentinței.
Judecătii au constatat că cei doi foști șefi de la MAI au comis abuzuri și au făcut angajări fictive. Dorin Damir a activat în fosta Direcție nr. 5 a INI fără a se prezenta la serviciu, beneficiind însă de salariu pentru o pretinsă „misiune sub acoperire”.
Pe parcursul procesului, cei trei inculpați au pledat nevinovați.
Potrivit acuzării, în 2017, Damir a fost angajat fictiv în cadrul unei subdiviziuni specializate a poliției. Pentru a crea aparența unei angajări care a existat de facto, pe numele inculpatului au fost întocmite rapoarte, tabele de salarizare, fișe de evaluare, și alte acte. Inculpatul a beneficiat neîntemeiat de avansări în grad și de un salariu necuvenit de aproximativ 170 de mii de lei.
Ceilalți doi inculpați au orchestrat această angajare ocolind prevederile legale privind activitatea poliției și statutul polițistului.În 2018, fictivul angajat a obținut un buletin de identitate și pașaport pe numele unei alte persoane, folosind actele în scopuri personale, în baza cărora a traversat frontiera de stat a Republicii Moldova.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată conform procedurilor legale.
Dorin Damir, care este finul fostului lider democrat Vlad Plahotniuc, este cercetat și în alte cauze penale ce vizează spălare de bani, evaziune fiscală și șantaj.
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești
Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil
FOTO // Intervenții mai rapide și servicii medicale mai sigure. UNFPA donează 1 800 de tensiometre echipelor de asistență medicală urgentă
MOLDOVA SUNT EU // „Mi-au luat copilăria, dar nu și credința în Dumnezeu”. Povestea Teclei Cemîrtan, femeia care a supraviețuit deportării
Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente
FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese
Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește
Agenda evenimentelor, luni, 15 iunie
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de trecere Palanca
Elvețienii au respins prin referendum propunerea de limitare a populației la 10 milioane de locuitori
Igor Grosu, reales președinte al PAS pentru un nou mandat de patru ani. „Suntem abia la jumătate de drum”
BTA: Poliția de Frontieră a reținut la Burgas 32 de migranți ilegali
Cronica ARHIVELOR // Anatol Dumitraș, artistul care a transformat versurile în șlagăre
Zelenski: Nemulțumirea rușilor față de Putin este în creștere și nu va putea fi oprită
FOTO // Vara în Grădina Botanică: trandafiri, nuferi și colecții unice de plante atrag vizitatorii din întreaga țară
VIDEO // Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: fiecare donare poate salva până la trei vieți
Trafic intens la punctul de trecere Giurgiulești-Galați. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative
Expoziție dedicată costumului tradițional românesc, deschisă la Biblioteca Națională
Breaking news
Eugen Tomac și-a depus mandatul. Adrian Veștea a fost desemnat pentru funcția de premier al României
FOTO // Parlamentul, vizitat de elevi, cititori și tineri din mai multe state europene
GALERIE FOTO // Zilele Chinei la Chișinău, în obiectivul MOLDPRES