ro

 

Societate
07 Ianuarie, 2026 / 23:15
/ Acum 1 zi

Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă

Comisia de evaluare a procurorilor (Completul B) a finalizat evaluarea a doi procurori din Procuratura Anticorupție: Gheorghe Iapără și Vitalie Ivanov. Completul nu a identificat probleme privind conformitatea acestora cu criteriile de integritate etică și financiară, transmite MOLDPRES.

Rapoartele de evaluare au fost transmise astăzi subiecților evaluării și Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), cu propunerea de promovare a evaluării externe.

Consiliul Superior al Procurorilor urmează să decidă în termen de 30 de zile dacă acceptă rapoartele Comisiei.

Rapoartele vor fi făcute publice după expirarea termenului legal de contestare a deciziilor emise de CSP în baza fiecărui raport sau în termen de cel mult trei zile de la emiterea unei hotărâri definitive de către Curtea Supremă de Justiție.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Număr record de tineri specialiști angajați în 2025 în școli și grădinițe. Dan Perciun: „Vrem să facem și mai atractivă decizia de a veni în sistem”

/ Acum 1 zi

Fugarul Veaceslav Platon insistă să fie audiat în dosarul „frauda bancară”, în care este învinuit Vlad Plahotniuc

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de ghețuș, polei și precipitații

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Colinde în Ajun de Crăciun. Atmosferă de sărbătoare în satele din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Programul EcoVoucher // Economii de circa 20 de milioane de lei în anul 2025 pentru familiile care și-au procurat electrocasnice noi

/ Acum 1 zi

ANSP: 363 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului a prezentat noul șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului

/ Acum 1 zi

Un bărbat din nordul țării a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru abuz sexual asupra fiicei concubinei sale

/ Acum 1 zi

O mamă din raionul Sîngerei a născut al IX-lea copil în ambulanță

/ Acum 1 zi

Rapoartele Comisiei Vetting pentru doi procurori, aprobate de Consiliul Superior al Procurorilor

/ Acum 1 zi

Ghețuș pe drumuri: pompierii au deblocat mai multe ambulanțe în misiune

/ Acum 1 zi

Incendiu în Chișinău. 32 de persoane, inclusiv doi minori, au fost evacuate dintr-un bloc

/ Acum 1 zi

Inculpatul Vlad Plahotniuc și-ar putea afla pedeapsa în acest an: Procurorii mizează că dosarul va avea o finalitate în 2026

/ Acum 1 zi

Patru bărbați din capitală, inclusiv un preot, vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul mitei pentru locuri de înhumare în cimitirul „Sfântul Lazăr”