ro

 

Societate
07 Ianuarie, 2026 / 23:58
/ Acum 1 zi

VIDEO // Drumarii intervin continuu pe trasee pentru circulație în siguranță

În ajunul Crăciunului pe stil vechi, drumarii rămân la datorie și intervin continuu pe trasee pentru menținerea circulației rutiere în condiții de siguranță. Pe parcursul zilei de astăzi, echipele au efectuat lucrări de patrulare, curățare și combatere a lunecușului pe mai multe sectoare din nordul și centrul țării, precum Florești, Călărași,  Strășeni, Hâncești, Ialoveni și Nisporeni, informează MOLDPRES.

Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor, muncitorii au intervenit, de asemenea, pe traseul R25, sectorul Nisporeni, unde au ajutat la tractarea unui camion care a derapat.

Până la această oră, în procesul tehnologic au fost antrenate 58 utilaje speciale și 59 de muncitori rutieri. În total, pe parcursul zilei de astăzi au fost răspândite 141 tone de sare tehnică și circa 92 tone de material antiderapant.

În condițiile în care traficul rutier pe drumurile din țară este mai intens în perioada sărbătorilor, drumarii îndeamnă participanții la trafic la responsabilitate și atenție sporită. AND a subliniat că deși conducătorii auto sunt informați constant despre necesitatea echipării corespunzătoare a vehiculelor, în special cu anvelope de iarnă, unii continuă să ignore aceste recomandări.

Pentru a solicita intervenția drumarilor sau pentru a obține informații despre starea drumurilor, cetățenii pot contacta Serviciul Operativ AND, disponibil non-stop, la numerele de telefon (+373) 78 337 744 și (+373) 60 477 117, disponibile inclusiv pe Viber și WhatsApp.

Republica Moldova se află sub cod galben de ceață, valabil până miercuri, 7 ianuarie. Acest lucru reduce considerabil vizibilitate pe trasee. Totodată, meteorologii au emis cod galben de ghețuș și polei pentru perioada 7–9 ianuarie. Pe 8 ianuarie sunt prognozate precipitații sub formă de ploaie, care se vor transforma treptat în lapoviță și ninsoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Număr record de tineri specialiști angajați în 2025 în școli și grădinițe. Dan Perciun: „Vrem să facem și mai atractivă decizia de a veni în sistem”

/ Acum 1 zi

Fugarul Veaceslav Platon insistă să fie audiat în dosarul „frauda bancară”, în care este învinuit Vlad Plahotniuc

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de ghețuș, polei și precipitații

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Colinde în Ajun de Crăciun. Atmosferă de sărbătoare în satele din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Programul EcoVoucher // Economii de circa 20 de milioane de lei în anul 2025 pentru familiile care și-au procurat electrocasnice noi

/ Acum 1 zi

ANSP: 363 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului a prezentat noul șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului

/ Acum 1 zi

Un bărbat din nordul țării a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru abuz sexual asupra fiicei concubinei sale

/ Acum 1 zi

O mamă din raionul Sîngerei a născut al IX-lea copil în ambulanță

/ Acum 1 zi

Rapoartele Comisiei Vetting pentru doi procurori, aprobate de Consiliul Superior al Procurorilor

/ Acum 1 zi

Ghețuș pe drumuri: pompierii au deblocat mai multe ambulanțe în misiune

/ Acum 1 zi

Incendiu în Chișinău. 32 de persoane, inclusiv doi minori, au fost evacuate dintr-un bloc

/ Acum 1 zi

Inculpatul Vlad Plahotniuc și-ar putea afla pedeapsa în acest an: Procurorii mizează că dosarul va avea o finalitate în 2026

/ Acum 1 zi

Patru bărbați din capitală, inclusiv un preot, vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul mitei pentru locuri de înhumare în cimitirul „Sfântul Lazăr”