FOTO // Primele două curți modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană” au fost inaugurate la Chișinău
Primele două curți modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană” au fost inaugurate astăzi în municipiul Chișinău, pe străzile Dumitru Rășcanu 33/4 și Gheorghe Madan 46/6. Proiectele marchează începutul unei inițiative prin care curțile blocurilor de locuit sunt transformate în spații mai sigure, moderne și confortabile pentru oameni, comunică MOLDPRES.
În cadrul celor două proiecte au fost reabilitate căile de acces și trotuarele, modernizat asfaltul și pavajul, amenajate terenuri de joacă și spații sportive, instalat mobilier urban nou și create zone de recreere pentru locatari.
Curtea de pe strada Dumitru Rășcanu 33/4 a beneficiat de investiții de peste 4,6 milioane de lei și include două terenuri sportive, un complex de joacă pentru copii, foișor, bănci și infrastructură pietonală modernizată.
Totodată, în curtea de pe strada Gheorghe Madan 46/6 au fost realizate lucrări în valoare de peste 4,2 milioane de lei, fiind amenajate spații de recreere, teren sportiv și infrastructură modernizată pentru locatari.
La eveniment a participat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, care a discutat cu locatarii despre rezultatele lucrărilor și impactul programului asupra comunităților urbane.
„Acest program înseamnă investiții directe în confortul și siguranța oamenilor. Curțile blocurilor trebuie să fie spații vii, îngrijite și accesibile, unde copiii se joacă în siguranță, iar oamenii se simt bine acasă. Primele două curți inaugurate astăzi sunt începutul unui program amplu de modernizare a cartierelor din municipiul Chișinău”, a declarat vicepremierul Vladimir Bolea .
Programul „Curtea Europeană” prevede modernizarea a 469 de curți din întreaga țară, cu investiții estimate la circa 1,95 de miliarde de lei. În prezent, 88 de proiecte sunt în implementare, iar alte 150 se află în proces de elaborare a schițelor de proiect. Din totalul acestora, 62 de curți sunt deja în proces de executare a lucrărilor de construcție, iar alte 26 urmează să intre în lucru în perioada imediat următoare.
Medalii de argint și bronz pentru elevi din Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică
MAE condamnă survolarea neautorizată a spațiului aerian de către un aparat de zbor fără pilot: „Această încălcare gravă este inacceptabilă”
Cronica ARHIVELOR // Semnificația zilelor de 8 și 9 mai 1945; cum a devenit Ziua Europei simbol al reconcilierii și păcii
Cazul activistului Ghenadie Ciorba ajunge la CtEDO: acuzații de detenție ilegală și persecutare pentru critici la adresa Tiraspolului
Regulile de organizare a viitorului an de studii, stabilite de MEC: principalele modificări pentru elevi
Un bărbat a suferit arsuri în urma unui incendiu izbucnit la un depozit din Sângera
Dronă detectată în spațiul aerian al Republicii Moldova. Autoritățile au închis temporar traficul aerian în sudul țării
VIDEO // Un bărbat din Căușeni a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru introducerea a 80 kg de hașiș în Republica Moldova
Restricții de circulație în PMAN în contextul desfășurării evenimentelor dedicate Zilei Europei
Un fost parlamentar și fratele său vor fi judecați pentru avere nejustificată de aproape 2,9 milioane de lei
Legislativul a desemnat un nou membru al Consiliului de Administrație al ANRE
Locuitorii din Enichioi vor beneficia de servicii medicale în condiții modernizate
ANSP: Riscul de infecție cu hantavirus în Republica Moldova rămâne redus
METEO // Cer variabil și ploi slabe de scurtă durată, vineri, 8 mai
Reforme, securitate și parcursul european al Moldovei, pe agenda întrevederii dintre Maia Sandu și Kaja Kallas
De Ziua Europei, Președinta Maia Sandu îl va găzdui la Chișinău pe Președintele Republicii Cipru, Nikos Christodoulides
Linia electrică Vulcănești-Chișinău // Lucrările de instalare urmează a fi finalizate până la sfârșit de mai. Ministrul Dorin Junghietu: „Intrăm în etapa finală”
Un nou Cod galben emis de meteorologi: instabilitate atmosferică, prognozată pentru seara zilei de vineri
MAIA lansează apelul pentru depunerea cererilor de compensare parțială a accizelor la motorină
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, despre cauza ce vizează fosta ambasadoare în India: „Demiterea a avut loc în conformitate cu prevederile legale”
Potențialul petrolier și gazier al Republicii Moldova intră într-o nouă etapă de evaluare: ministrul Energiei a vizitat zăcămintele de la Văleni
FOTO // Un troleibuz s-a ciocnit violent cu un camion, în sectorul Buiucani al capitalei. Mai multe persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale
FOTO // Infrastructură modernizată în localități prin Programele „Satul European” și „Europa este aproape”: circa 27 de milioane de lei alocate în luna aprilie
VIDEO // Percheziții într-un dosar de escrocherie. Victimele, prejudiciate cu peste 2 milioane de lei
MEC lansează Decada valorilor general-umane: o serie de a evenimente desfășurate în școli pe parcursul lunii mai pentru promovarea valorilor democratice
Doi bărbați, inclusiv un fost funcționar al Primăriei Chișinău, au fost condamnați la închisoare pentru o schemă frauduloasă cu achiziții publice
Peste 1.500 de voluntari au marcat Ziua Mondială a Crucii Roșii în Republica Moldova
Președintele rus transmite că este dispus să discute cu UE, dar nu va face primul pas
VIDEO // Dronele Gărzii Naționale „Azov” au preluat controlul spațiului aerian deasupra orașului Mariupol
Judecători, procurori și avocați au semnat Carta interprofesională a justiției