ro

 

Societate
22 Martie, 2026 / 03:22
/ 20 Mai, 2025

GUVERNUL CONSTRUIEŞTE: În satul Fundurii Noi, raionul Glodeni, va fi finalizat sistemul de alimentare cu apă

Agenţia de Dezvoltare Regională (ADR) Nord anunţă că împreună cu SRL „Devastcom” și Consiliul raional Glodeni a semnat un contract de antrepriză pentru finalizarea sistemului de alimentare cu apă în satul Fundurii Noi, raionul Glodeni, transmite MOLDPRES.

Firma de construcții s-a angajat să execute contractul de antrepriză ce vizează construcția a 2.334 de metri de rețele interioare de apă și amenajarea platformelor A și B în satul Fundurii Noi.

„Contractul, în valoare de 2,14 milioane de lei, urmează să fie îndeplinit în decurs de maxim două luni de la primirea ordinului pe care urmează să-l emitem”, explică ADR Nord.

Lucrările de construcție montaj vor fi executate în cadrul proiectului „Extinderea serviciilor publice locale de asigurare cu apă în raionul Glodeni”, realizat de Guvernul Republicii Moldova, prin Agenția de Dezvoltare Regională Nord, din sursele Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală și din contribuții locale.

Proiectul prevede și alte lucrări de construcție-montaj, care urmează să fie executate după finalizarea integrală a procedurilor de licitație publică. Grație acestui proiect, acces la apă potabilă vor avea circa 22 de mii de cetățeni, peste 60 de instituții publice și peste 150 de agenți economici din localitățile Clococenii Vechi, Cajba, Dușmani, Hâjdieni, Fundurii Noi și orașul Glodeni.

Glodeni

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 1 zi

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu: „Francofonia este una dintre punțile noastre cu familia europeană”

/ Acum 1 zi

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat după ce a detonat un dispozitiv artizanal lângă locuința primarului din Stăuceni

/ Acum 1 zi

Peste 5 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Investiții pentru promovarea lecturii: în 25 de școli din capitală vor fi create laboratoare literare

/ Acum 1 zi

Mai multe persoane cu funcții de răspundere din Comitetul Executiv al UTA Găgăuzia, bănuite de depășirea atribuțiilor de serviciu

/ Acum 1 zi

VIDEO // Limba franceză și valorile francofone, celebrate în Parlamentul Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

SPPS se aliniază standardelor europene de protecție a personalităților

/ Acum 1 zi

VIDEO // Preşedintele Parlamentului apreciază sprijinul României, care a reacționat rapid în gestionarea situației de pe Nistru

/ Acum 1 zi

Legislativul a ratificat Acordul cu Ucraina pentru repatrierea copiilor neînsoțiți

/ Acum 1 zi

Costurile expertizelor judiciare vor fi reglementate de la 1 iulie 2026