IGSU a amplasat 42 de corturi anticaniculă în Chișinău și în raioanele țării
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a amplasat puncte de reabilitare pentru populație în municipiul Chișinău și în 37 de raioane ale Republicii Moldova, în contextul avertizărilor meteorologice de cod galben și portocaliu de caniculă emise pentru perioada 5–6 august 2026, comunică MOLDPRES.
Potrivit IGSU, măsura are scopul de a preveni și reduce riscurile generate de temperaturile ridicate, iar punctele de reabilitare au fost instalate în zone cu flux sporit de persoane.
În total, în sectoarele municipiului Chișinău au fost amplasate cinci corturi anticaniculă, iar alte 37 de puncte au fost deschise în raioanele din sudul, centrul și nordul țării.
În capitală, corturile sunt amplasate în următoarele locații: sectorul Botanica – str. Dacia, colț cu str. Teilor; sectorul Buiucani – str. Alba Iulia, 198 (Piața „Delfin”); sectorul Centru – str. Docuceaev, 13/1, colț cu Șoseaua Hâncești; sectorul Ciocana – str. Petru Zadnipru, colț cu bd. Mircea cel Bătrân; sectorul Râșcani – str. Ceucari, colț cu str. Socoleni.
Punctele de reabilitare vor activa pe durata menținerii avertizărilor de cod de caniculă.
Acestea sunt destinate persoanelor expuse timp îndelungat temperaturilor ridicate și oferă posibilitatea de a se proteja de razele directe ale soarelui, de a primi apă potabilă și, la nevoie, de a solicita ajutorul serviciilor de urgență.
IGSU recomandă cetățenilor să apeleze la punctele de reabilitare dacă, în timpul deplasărilor, resimt efectele temperaturilor extreme sau prezintă semne de deshidratare, amețeli, slăbiciune ori alte simptome asociate expunerii prelungite la căldură.
Salvatorii recomandă evitarea deplasărilor în aer liber în intervalul 11:00–18:00, consumul suficient de lichide, purtarea hainelor lejere și de culoare deschisă, precum și evitarea efortului fizic intens în orele de vârf.
O atenție sporită trebuie acordată copiilor, persoanelor în vârstă și celor cu afecțiuni cronice. Totodată, IGSU atenționează cetățenii să nu lase copiii sau animalele de companie în autoturisme parcate, chiar și pentru perioade scurte de timp.
VIDEO // Doi tineri, documentați după ce ar fi spart mai multe mașini în sectorul Râșcani al capitalei
Peste 11 mii de elevi au fost admiși la studii liceale în urma primei etape a concursului
Circa 20 de monede presupuse a fi din aur, depistate într-un bagaj la vama Aeroport
Localitățile amalgamate voluntar vor beneficia de sprijin pentru crearea Centrelor unificate de prestare a serviciilor
Misiune de peste șapte ore pentru pompierii moldoveni detașați în Grecia
FOTO // Moldexpo modernizează zona de acces spre parcul Valea Morilor. O alee de sakura va fi amenajată pe teritoriul centrului expozițional
Copii din diaspora și din Republica Moldova participă la Programul guvernamental DOR
VIDEO // Ministrul Sănătății anunță schimbări la conducerea Spitalului Clinic Bălți. Ludmila Capcelea va asigura interimatul funcției de director
Meteorologii au emis Cod galben și portocaliu de caniculă. Maximele termice vor ajunge până la 38°C
Ana Revenco demisionează de la conducerea Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
Doi procurori vor fi audiați în luna august în cadrul evaluării externe. Comisia anunță o nouă rundă de audieri publice
O tânără a fost condamnată la cinci ani de închisoare după ce a plătit un telefon cu 1 150 de dolari falși
Magistrata Veronica Cupcea trece evaluarea externă. CSM a constatat că nu există temei pentru nepromovarea acesteia
Primăriile care au ales amalgamarea voluntară vor primi peste 6,5 miliarde de lei. Alexei Buzu: „Guvernul pune la dispoziția primăriilor care se amalgamează voluntar un pachet de investiții fără precedent”
IGSU a amplasat 42 de corturi anticaniculă în Chișinău și în raioanele țării
Liliana Vițu anunță prioritățile la conducerea Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării: „Vom fi un punct de reper pentru o societate mai puternică și mai rezistentă”
Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern
Trei persoane au fost condamnate la câte șapte ani de închisoare după ce au convins un bărbat să-și pună locuința în gaj pentru un împrumut de peste 20 de mii de euro
Un bărbat de 62 de ani a ajuns la spital după ce a încercat să stingă un incendiu de vegetație
Încasările Fiscului la buget s-au majorat cu 10,9% în șapte luni ale anului curent
Șefa statului a numit-o pe Liliana Vițu în funcția de directoare a Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
Leul își continuă aprecierea față de principalele valute
Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului
VIDEO // Nivelul apei din lacul de acumulare Novodnestrovsk continuă să scadă
Agenda evenimentelor, miercuri, 5 august
VIDEO // Rețea de iluminat stradal inteligent, construită la Cahul. Igor Grosu: „Este un model de iluminat public sigur și eficient”
Vremea caniculară se menține miercuri, cu maxime de până la +38 de grade Celsius
Produsele autohtone, promovate în România: Expoziția „Republica Moldova prezintă” va fi organizată la Baia Mare
Președintele Parlamentului îndeamnă cetățenii să economisească electricitatea: „Dacă fiecare va reduce consumul de energie, vom contribui la menținerea stabilității sistemului”
Moldelectrica monitorizează permanent funcționarea Sistemului Electroenergetic Național, în contextul deficitului estimat de energie