ro

 

Societate
05 August, 2026 / 23:14
/ 05 Ianuarie, 2026

Noi audieri în dosarul „Frauda bancară”: în fața magistraților a venit fostul premier Iurie Leancă

Procesul penal în care este vizat Vlad Plahotniuc continuă la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. În ședința de astăzi, instanța l-a audiat pe Iurie Leancă, fost premier, citat ca martor al apărării. La ședință a fost prezent și Vlad Plahotniuc, care a pus întrebări, comunică MOLDPRES.

Actualizare 16:40: După ce a depus mărturii, fostul premier Iurie Leancă a răspuns și la întrebările jurnaliștilor. El a afirmat că singurul lucru pe care îl regretă este faptul că nu și-a dat demisia la timp, subliniind că alte responsabilități aparțin altor persoane implicate.

Totodată, fostul premier a făcut referire la un raport privind deoffshorizarea sistemului bancar, care, potrivit lui, nu ar fi fost analizat suficient de experți și de presă. Leancă a menționat că documentul, elaborat în anul 2022 de un comitet independent anticorupție, conține observații importante, inclusiv la adresa activității Guvernului, însă a rămas, în opinia sa, fără atenția necesară.

De asemenea, Iurie Leancă a declarat că a aflat despre problemele de la Banca de Economii încă din anul 2013 și că Guvernul ar fi trebuit să intervină. Referindu-se la așa-numitele atacuri raider, fostul premier a precizat că acestea ar fi început încă din anul 2011 și că nu ar fi existat un singur autor.

Totodată, acesta a menționat că, după implicarea companiei Kroll, au fost inițiate primele analize privind frauda bancară, însă, în opinia sa, nu s-a intervenit decisiv la acel moment. Leancă a subliniat că ar fi fost necesară o cooperare mai strânsă între Procuratură, CNA și Kroll.

Anterior, instanța a audiat mai mulți martori, printre care Ion Ropot, fost administrator special al BEM, și Dorin Drăguțanu, fost guvernator al Băncii Naționale a Moldovei. În fața plenului a compărut și fostul președinte al Parlamentului, Andrian Candu, și fost șefă a Victoriabank, Natalia Politov-Cangaș.

Lista martorilor include și foști conducători ai Băncii Naționale a Moldovei, foști demnitari, foști administratori ai băncilor implicate în frauda bancară, precum și mai multe persoane inculpate în dosare conexe furtului miliardului.

Vlad Plahotniuc se află în arest preventiv din 25 septembrie 2025, după ce a fost extrădat din Grecia, moment în care au fost puse în executare cele patru mandate de arest emise pe numele său. În prezent, acesta este deținut în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău și este cercetat în patru dosare penale de rezonanță, ce vizează, printre altele, constituirea și conducerea unei organizații criminale, escrocheria, spălarea banilor și frauda bancară.

Vlad Plahotniuc a fost reținut la sfârșitul lunii iulie, în Grecia, și extrădat în Republica Moldova la 25 septembrie.

Sursa foto: Vitalie Călugăreanu // facebook.com 


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Republica Moldova va participa la mecanismele europene de schimb de date ADN

/ Acum 11 ore

Soluțiile pentru gestionarea deșeurilor în regiunile Chișinău și Bălți, analizate în cadrul unui proiect național

/ Acum 11 ore

VIDEO // Republica Moldova își modernizează sistemul de apărare. Programul pentru perioada 2026–2030, aprobat de Guvern. Anatolie Nosatîi: „În contextul actual de securitate, implementarea Programului Strategiei Naționale de Apărare reprezintă un pas esențial pentru consolidarea capacităților de apărare ale statului”

/ Acum 12 ore

Deficiențe în management, achiziții și infrastructură, constatate la Institutul de Neurologie și Neurochirurgie „Diomid Gherman”. Ministerul Sănătății cere un plan de remediere

/ Acum 12 ore

Deficitul de apă din Nistru se menține. Autoritățile fac apel la economisire

/ Acum 12 ore

Străinii care locuiesc legal în Republica Moldova vor beneficia de acces extins la mecanismele de incluziune socială și financiară

/ Acum 12 ore

Republica Moldova își consolidează capacitățile de analiză și gestionare a riscurilor la adresa securității naționale. Metodologia aprobată de Guvern

/ Acum 12 ore

VIDEO // Un bărbat, reținut pentru implicare într-o rețea de escrocherii telefonice. Ar fi recrutat curieri și colectat banii obținuți ilegal

/ Acum 12 ore

Percheziții la AIPA. Un șef de Direcție a fost reținut într-un dosar de corupție

/ Acum 12 ore

VIDEO // Alertă energetică și hidrologică: Ministrul Sănătății cere spitalelor să-și consolideze pregătirea pentru situații excepționale

/ Acum 13 ore

IGSU a amplasat 42 de corturi anticaniculă în Chișinău și în raioanele țării 

/ Acum 13 ore

Liliana Vițu anunță prioritățile la conducerea Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării: „Vom fi un punct de reper pentru o societate mai puternică și mai rezistentă”

/ Acum 13 ore

Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern

/ Acum 13 ore

Trei persoane au fost condamnate la câte șapte ani de închisoare după ce au convins un bărbat să-și pună locuința în gaj pentru un împrumut de peste 20 de mii de euro