ro

 

Societate
03 Februarie, 2026 / 15:04
/ Acum 4 ore

Judecătorul Ion Rusu a promovat evaluarea externă, după aprobarea raportului de către CSM

Judecătorul Ion Rusu, președinte interimar al Judecătoria Drochia, a promovat evaluarea externă, după ce raportul Comisiei de evaluare a fost aprobat astăzi în cadrul ședinței Plenului Consiliul Superior al Magistraturii /CSM/, transmite MOLDPRES.

Potrivit CSM, raportul de evaluare a fost examinat de membrii Consiliului, care au analizat materialele prezentate și constatările formulate de Comisia de evaluare externă. În urma deliberărilor, raportul a fost aprobat cu 12 voturi „pro”, fiind constatat faptul că magistratul a promovat procedura de vetting.

Consiliul Superior al Magistraturii subliniază că mecanismul de evaluare externă reprezintă un instrument esențial pentru consolidarea transparenței, integrității și credibilității sistemului judecătoresc.

Totodată, CSM își reafirmă angajamentul de a susține aplicarea riguroasă, obiectivă și imparțială a procedurii de vetting, în scopul asigurării unei justiții moderne și conforme standardelor europene.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MEC lansează campania națională de promovare a studiilor universitare „Învață în Moldova”: Vizite ale elevilor în universități și târguri în mai multe localități din țară

/ Acum 1 zi

Ședințe de judecată mai accesibile prin digitalizare la Judecătoria Bălți

/ Acum 1 zi

O magistrată de la Curtea de Apel Centru riscă până la 7 ani de închisoare și amendă pentru trafic de influență

/ Acum 1 zi

VIDEO // O femeie din capitală a rămas fără un milion de lei prin înșelătorie: doi tineri au fost arestați

/ Acum 1 zi

Numărul accidentelor rutiere cu urmări grave, în scădere constantă în luna ianuarie în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Șapte membri ai unui grup criminal organizat au fost condamnați pentru escrocherie și spălare de bani

/ Acum 1 zi

AND: Drumurile naționale sunt practicabile. Au început lucrările de plombare a gropilor apărute în carosabil

/ Acum 1 zi

Percheziții în Chișinău, Șoldănești și Rezina în dosare de corupție legate de eliberarea certificatelor medicale pentru șoferi

/ Acum 1 zi

Acces limitat în anumite locuri din centrul Chișinăului și pe arterele care duc spre Aeroport

/ Acum 1 zi

Peste 4470 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă

/ Acum 1 zi

ANSA a nimicit un lot de mărar de import, contaminat cu pesticide

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, luni, 2 februarie

/ Acum 1 zi

Copiii din Chișinău revin la școală cu prezență fizică din 2 februarie. Elevii din Bălți rămân online încă două zile

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, mesaj de Ziua autonomiei locale: „Văd cum satele și orașele noastre prind viață”