ro

 

Societate
17 Ianuarie, 2026 / 10:05
/ 05 Decembrie, 2025

Laboratorul Centrului de Sănătate Telenești a fost renovat cu sprijinul CNAM

Laboratorul Centrului de Sănătate Telenești a fost supus unor lucrări de reparație capitală în cadrul unui proiect finanțat din Fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM). Valoarea totală a investiției constituie 971 de mii de lei, dintre care 871 de mii au fost alocați de CNAM, iar 100 de mii de lei reprezintă contribuția instituției medicale, transmite MOLDPRES.

Potrivit CNAM, lucrările au inclus demontarea și reparația tencuielilor și pardoselilor, grunduirea și vopsirea tavanelor și pereților, montarea gresiei ceramice, instalarea ușilor și a tavanelor suspendate, precum și intervenții la sistemele electrice, de apeduct și canalizare.

În urma vizitei de monitorizare, reprezentanții CNAM au constatat că lucrările au fost executate în conformitate cu standardele de calitate aplicabile în domeniul construcțiilor, fără a fi identificate nereguli.

Laboratorul renovat procesează anual peste 140 de mii de analize și deservește locuitorii orașului Telenești, precum și pacienții centrelor de sănătate arondate, în total peste 58 de mii de persoane. Modernizarea este menită să îmbunătățească atât condițiile de muncă pentru personalul medical, cât și calitatea serviciilor acordate pacienților.

Telenești

 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Profesori din universități au beneficiat de cursuri de limba engleză, pentru a putea preda studenților străini

/ Acum 21 ore

O companie aeriană a lansat curse directe din Chișinău spre o nouă destinație din Europa

/ Acum 22 ore

Incendiu într-un bloc din capitală. Salvatorii au evacuat 27 de persoane

/ Acum 22 ore

VIDEO // Șase ucraineni, prinși ascunși într-un camion la vama Palanca

/ Acum 22 ore

VIDEO // Tâlhărie la Mereni: patru suspecți arestați pentru 30 de zile

/ Acum 23 ore

Ministerele Sănătății din România și Moldova își consolidează parteneriatul bilateral

/ Acum 23 ore

Trafic de influență la Cahul: două persoane reținute de CNA și procurori

/ Acum 23 ore

Finanțarea pentru cercetare și inovare crește în 2026 și depășește jumătate de miliard de lei

/ Acum 23 ore

Academiile de Știință de pe ambele maluri ale Prutului solicită întărirea cooperării academice și culturale

/ Acum 1 zi

Un angajat al Inspectoratului de Poliție Glodeni a fost suspendat din funcție după ce a fost prins beat la volan

/ Acum 1 zi

Peste 1200 de grădinițe au fost dotate cu mii de cărți prin programul național de lectură „Citește-mi 100 de povești”

/ Acum 1 zi

Traseele naționale sunt practicabile: drumarii au intervenit pe mai multe sectoare pe timp de noapte

/ Acum 1 zi

Înmormântările vor putea fi făcute fără prezentarea certificatului de deces

/ Acum 1 zi

USMF „Nicolae Testemițanu”, lider național în clasamentul internațional SCImago