ro

 

Politică
20 Mai, 2026 / 05:14
/ 17 Aprilie, 2026

Igor Grosu: „Schimbarea regimului din Ungaria elimină un obstacol pentru integrarea noastră europeană”

Rezultatele alegerilor din Ungaria și schimbarea regimului de la Budapesta elimină un obstacol major din calea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, potrivit președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Invitat la emisiunea „Cabinetul din umbră” de la Jurnal TV, oficialul a subliniat că dispariția argumentelor de amânare, folosite anterior de unii parteneri europeni, deschide o fereastră de oportunitate pe care Chișinăul este gata să o valorifice prin muncă și reforme autentice, transmite MOLDPRES.

Finalul „scuzelor” diplomatice și noua relație cu Budapesta

Igor Grosu a salutat decizia poporului ungar, menționând că victoria opoziției în fața regimului Orban clarifică dialogul cu Bruxelles-ul. Potrivit șefului Legislativului, până acum, în discuțiile cu partenerii europeni, plana adesea ideea de a „aștepta rezultatele din Ungaria” înainte de a face pași decisivi în procesul de extindere.

„Rezultatele sunt bune, mai bune decât ne așteptam. A dispărut acel argument care era deja un deserviciu în dialogul nostru cu partenerii europeni. S-a tranșat, poporul ungar a decis. Acum nu mai există scuze pentru a mai aștepta, s-au deschis noi oportunități”, a punctat Igor Grosu.

El a adăugat că, deși există dosare vechi și complicate între Budapesta și Kiev, se așteaptă la o îmbunătățire a relațiilor care va favoriza întregul pachet de extindere.

Opțiunea pentru „abordarea clasică”: Fără scurtături sau păcăleli

În ceea ce privește strategia de aderare, Igor Grosu a reafirmat că Republica Moldova nu mizează pe „proceduri simplificate” sau scurtături politice, ci pe o integrare bazată strict pe merite. Acesta a făcut o distincție clară între ideea de a fi „întâi acceptat și apoi integrat” și parcursul clasic al reformelor structurale.

„Noi suntem montați pe abordarea clasică, bazată pe rezultate și dovezi. Nu cerem și nu așteptăm scurtături sau etape sărite. Este important ca lucrurile să fie făcute corect, chiar dacă asta presupune sacrificii. Europenii nu vor să vadă doar un număr de legi votate, ci autenticitate – să vadă că țara se transformă cu adevărat”, a explicat președintele Parlamentului.

„Nu poți păcăli partenerii europeni”

Oficialul a povestit, pe un ton informal, despre experiențele din cadrul reuniunilor internaționale unde unii oficiali se laudă cu bifarea condiționalităților prin simple voturi în Parlament, fără o implementare reală. Igor Grosu a subliniat că Chișinăul respinge această tactică de „copy-paste” legislativ.

„Nu merge să încerci să-i păcălești pe partenerii europeni. Trebuie să fim sinceri. Poate mergem mai încet pe unele paliere, dar trebuie să facem totul 'ca la carte', astfel încât, la final, ei să poată spune: 'Da, nu avem obiecții'. Aceasta este singura cale sigură spre obiectivul nostru de aderare în 2030”, a concluzionat Grosu.

Republica Moldova a depus cererea de aderare la Uniunea Europeană la 3 martie 2022, iar la 23 iunie 2022 a obținut statutul de țară candidată, cu recomandarea continuării reformelor.

În noiembrie 2023, evaluările europene au confirmat progresele Moldovei și au recomandat deschiderea negocierilor de aderare, decizie aprobată de liderii UE în decembrie 2023. Pe 25 iunie 2024 au început oficial negocierile de aderare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

VIDEO // Adunarea Cetățenească privind reforma administrației publice locale, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Avem nevoie de discuții, maturitate civică și politică”

/ Acum 4 zile

Mihai Isac: „Pacea durabilă nu poate fi separată de justiție, iar crima nu trebuie să rămână nepedepsită”. Mesajul transmis la Ministeriala Consiliului Europei de la Chișinău

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Chișinăul, capitala diplomației europene: imagini de la reuniunea Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

VIDEO // Republica Moldova și-a încheiat mandatul Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Deciziile adoptate la Chișinău

/ Acum 4 zile

Cooperarea moldo-cehă și sprijinul pentru agenda europeană, discutată de miniștrii Mihai Popșoi și Petr Macinka la Chișinău

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu șefa diplomației din Monaco despre cooperarea bilaterală și prioritățile Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, despre deținerea președinției Comitetului de Miniștri al CoE: „Acest mandat a reprezentat o oportunitate de a demonstra maturitatea democratică și angajamentul nostru față de valorile europene”

/ Acum 4 zile

Secretarul general Alain Berset, la finalul Ministerialei Consiliului Europei „Într-o perioadă de tensiuni geopolitice, Europa are nevoie de responsabilitate și asumare”

/ Acum 4 zile

Monaco preia pentru prima dată președinția Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

FOTO // Republica Moldova aderă la noi instrumente europene în domeniul penal și al industriei audiovizuale

/ Acum 4 zile

VIDEO // Republica Moldova a transmis Principatului Monaco Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

La Chișinău a fost lansată Platforma Femeilor Deputate

/ Acum 4 zile

Partidul Acțiune și Solidaritate marchează zece ani de la înființare. Igor Grosu: „Vom duce Republica Moldova în Marea Familie Europeană”

/ Acum 4 zile

Aproape 70.000 de buletine de vot, pregătite pentru scrutinul local de duminică