ro

 

Societate
13 Iulie, 2026 / 10:01
/ Acum 54 minute

Mii de pasageri tranzitează Aeroportul Internațional Chișinău, în plin sezon estival. Recomandările autorităților pentru o călătorie fără întârzieri

Mii de pasageri tranzitează în această perioadă Aeroportul Internațional „Eugen Doga” - Chișinău, odată cu intensificarea sezonului estival al călătoriilor. Pentru a evita aglomerația și eventualele întârzieri, administrația aeroportului vine cu o serie de recomandări menite să faciliteze desfășurarea procedurilor înainte de îmbarcare, informează MOLDPRES.

Astfel, pasagerii sunt îndemnați să ajungă la aeroport cu cel puțin trei ore înainte de decolare. Pentru zborurile programate pe timpul nopții și în primele ore ale dimineții, este recomandată prezența în aerogară cu aproximativ patru ore înainte de zbor.

Familiile care călătoresc cu copii de până la trei ani beneficiază de acces prioritar la controlul de frontieră.

Administrația aerogării atenționează că este important să finalizați procedurile de check-in și predarea bagajelor înainte de a vă îndrepta către controlul de securitate. Dacă ați efectuat check-in-ul online și călătoriți doar cu bagaj de mână, puteți merge direct către controlul de securitate și utiliza accesul prin Pax Track.

Pentru a reduce timpul de așteptare, pasagerilor li se recomandă să pregătească din timp documentele de călătorie și cartea de îmbarcare.

În terminal sunt puncte de apă potabilă gratuită pentru reumplerea sticlelor reutilizabile înainte de îmbarcare.

Potrivit datelor statistice, în luna iunie, Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a depășit cifra de 716 mii de călători deserviți, cu 95.474 mai mulți decât în aceeași perioadă a anului trecut. Cele mai importante creșteri au fost înregistrate pe rutele către Tel Aviv, Erevan, Sharm el Sheikh, Barcelona, Istanbul, Paris, Bruxelles, Atena, Heraklion.

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a revenit în gestiunea statului în primăvara anului 2023. Autoritățile au anunțat anterior modernizarea infrastructurii aeroportuare și atragerea investițiilor, pentru a spori capacitatea și calitatea serviciilor, într-un regim gestionat de stat, transparent și orientat spre interesul public.

În prezent, acesta se clasează în topul celor mai performante aeroporturi din Europa, în categoria de 1–10 milioane de pasageri pe an. Creșterea este susținută de extinderea rețelei de rute și a numărului de companii aeriene, care s-a majorat de la 20 în 2022 până la 33 în 2024.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MOLDOVA SUNT EU // Visul de a purta uniforma, transformat în misiune. Povestea lui Andrei Ilinciuc, student la Academia „Ștefan cel Mare”

/ Acum 1 zi

FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Populației

/ Acum 2 zile

Accident grav în raionul Sângerei. Un bărbat a decedat, iar alte două persoane au suferit traumatisme

/ Acum 2 zile

Familiile cu copii născuți peste hotare pot beneficia de indemnizații din Republica Moldova. CNAS anunță condițiile

/ Acum 2 zile

FOTO // Inspectoratul General de Carabinieri a primit 14 automobile de serviciu cu sprijinul UE și al Italiei

/ Acum 2 zile

Peste o sută de tentative de escrocherie au fost dejucate în ultimele 24 de ore

/ Acum 2 zile

Vreme răcoroasă și ploi izolate în weekend. Temperaturile nu vor depăși 28 de grade

/ Acum 2 zile

Un instructor auto din Orhei a fost reținut într-un dosar de trafic de influență. Ar fi cerut 1.200 de euro pentru obținerea permiselor de conducere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Murele au apărut în piețele din Chișinău. Cât costă fructele și legumele de sezon

/ Acum 2 zile

Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă

/ Acum 2 zile

Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău

/ Acum 2 zile

Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna

/ Acum 2 zile

Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare