ro

 

Societate
22 Iunie, 2026 / 16:46
/ 23 Mai, 2025

Moldovenii care au muncit în Albania vor beneficia de pensii și alte prestații sociale. Prima rundă de negocieri, desfășurată la Tirana

Moldovenii care au muncit în Albania vor beneficia de pensii și alte prestații sociale. În aceste zile, la Tirana, s-a desfășurat prima rundă de negocieri între delegațiile Republicii Moldova și Albaniei privind proiectul Acordului bilateral în domeniul securității sociale, transmite MOLDPRES.

Delegația Republicii Moldova a fost condusă de Cristina Jandîc, secretară generală adjunctă a Ministerului Muncii și Protecției Sociale, cu participarea reprezentanților Ministerului Afacerilor Externe, Casei Naționale de Asigurări Sociale, precum și a experților din cadrul instituțiilor competente din Albania.

Pe durata negocierilor, părțile au examinat articolelor propuse în textul proiectului de acord. În urma schimbului de opinii, s-a convenit continuarea negocierilor la următoarea rundă de discuții.

Acordul, aflat în proces de elaborare, va oferi persoanelor acces la pensii și alte prestații sociale, contribuind la dezvoltarea unui nou cadru de garanții sociale pentru cetățenii celor două state.

„Atmosfera pozitivă și spiritul de cooperare au definit această primă rundă de negocieri, în care am făcut pași importanți spre un Acord ce va extinde protecția socială pentru cetățenii ambelor state. Aceste negocieri marchează un nou capitol în colaborarea dintre țările noastre”, a subliniat Cristina Jandîc.

În prezent, circa 3 300 de moldoveni, care domiciliază în străinătate, beneficiază de pensii în baza Acordurilor internaţionale în domeniul securităţii sociale, semnate de Republica Moldova și alte state. Potrivit datelor oficiale din data de 1 ianuarie 2025, cei mai mulți beneficiari de pensii oferite în baza Acordurilor de securitate socială sunt din Germania – 1 054 de cetățeni, România – 551, Bulgaria – 168, Belarus – 127, Cehia - 134 și Lituania – 90.

Până în prezent, Republica Moldova a semnat Acorduri de securitate socială cu 19 state, 18 dintre acestea au intrat în vigoare şi sunt aplicabile. Este vorba de Acorduri în domeniul securităţii sociale semnate între Republica Moldova şi România, Bulgaria, Portugalia, Marele Ducat de Luxemburg, Austria, Estonia, Cehia, Regatul Belgiei, Polonia, Ungaria, Lituania, Germania, Turcia, Belarus, Italia, Grecia, Spania și Letonia.

Totodată, în data de 10 martie curent, a fost semnat Acordul între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Republicii Franceze în domeniul securității sociale, iar în prezent se negociază Acorduri cu Canada, Confederaţia Elveţiană, Ucraina și Slovacia. La fel, în viitorul apropiat se preconizează a fi demarate negocierile cu Slovenia și Croaţia.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit

/ Acum 1 zi

Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 1 zi

Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis

/ Acum 2 zile

Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru

/ Acum 2 zile

Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare

/ Acum 2 zile

Un marș al familiei a avut loc la Chișinău

/ Acum 2 zile

Serviciul Vamal a depistat nereguli ce generează peste 4,6 milioane de lei la buget

/ Acum 2 zile

Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul Chișinăului pe 21 iunie

/ Acum 2 zile

FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE

/ Acum 2 zile

FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”

/ Acum 2 zile

Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare