ro

 

Societate
17 Martie, 2026 / 05:27
/ 29 Septembrie, 2022

Pacificatorii moldoveni vor fi instruiți de militari din Garda Națională a Carolinei de Nord

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 sep. /MOLDPRES/. O echipă de instructori medicali din Garda Naţională a Carolinei de Nord din SUA desfășoară, cu militarii în termen și pe contract din Batalionul 22 de menținere a păcii „Căști Albastre”, ședințe în domeniul acordării primului ajutor medical, comunică MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Apărării, ședințele teoretice și practice sunt organizate în perioada 26 septembrie – 8 octombrie și au scopul de a familiariza pacificatorii cu noile practici și instrucțiuni în domeniu, procedurile de acordare a primului ajutor medical, evacuarea cu documentația de rigoare.

Cursul în domeniul acordării ajutorului medical face parte din planul de instruire al Armatei Naţionale pentru 2022. Astfel de instruiri au fost desfășurate și în anii trecuți în diferite unități.

Cooperarea dintre Garda Naţională a Carolinei de Nord din SUA şi Armata Naţională a Republicii Moldova a început în 1996.

Foto: Ministerul Apărării


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

VIDEO // Droguri în valoare de peste 14 milioane de lei. Un bărbat din Anenii Noi, reținut pentru producerea și păstrarea marijuanei

/ Acum 19 ore

Locuitorii din raioanele Rezina și Hâncești vor fi consultați de medicii specialiști

/ Acum 20 ore

Peste 3 600 de șoferi au fost sancționați în zilele de odihnă pentru încălcări în traficul rutier

/ Acum 20 ore

ANI: Declarațiile de avere și interese personale trebuie depuse până la 31 martie

/ Acum 20 ore

Din 1 aprilie, vor putea fi depuse cererile pentru înscrierea copiilor în clasa I

/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, luni, 16 martie

/ Acum 23 ore

Guvernul a oficializat starea de alertă pe Nistru: Hotărârea privind măsurile de urgență pentru 15 zile, publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Alertă de mediu după deversarea de petrol în Nistru în urma unui atac asupra hidrocentralei de la Novodnistrovsk. Maia Sandu: „Rusia poartă întreaga responsabilitate”

/ Acum 1 zi

Autoritățile au instalat un baraj absorbant pentru protejarea sursei de apă a Chișinăului. Ministrul Mediului: „Nu există niciun risc pentru locuitorii capitalei”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Nu există pericol pentru alimentarea cu apă în Chişinău. Autoritățile monitorizează permanent situația pe Nistru”

/ Acum 1 zi

Vizite educative la Parlament: elevi și studenți au explorat sala plenului și activitatea deputaților

/ Acum 1 zi

Autoritățile de mediu: Nu există niciun pericol pentru locuitorii Chișinăului

/ Acum 1 zi

Intervenții pe Nistru: un nou baraj antipoluare va fi montat la Cușernița

/ Acum 1 zi

Autoritățile au instituit stare de alertă de mediu pentru următoarele 15 zile